Ana Sayfa Kuruluşlar Adanalılar Okuma Şenliğinde Buluştu

Adanalılar Okuma Şenliğinde Buluştu

0
Adanalılar Okuma Şenliğinde Buluştu

Ülfet Derneği tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl dördüncüsü yapılan”Kitap Okuma Şenliği” 17 Mayıs Pazar günü Kuvayi Milliye Parkında gerçekleştirildi.

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin en geniş kapsamlı organizasyonlarından biri olan ve 2012 yılından itibaren geleneksel olarak her yıl yapılan Kitap Okuma Şenliği bu yıl Yüreğir Belediyesi, Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kızılay Adana Şubesi ve Radyo Barış proje ortaklığıyla gerçekleştirildi.

 

 

 

Yüreğir Kuvayi Milliye Parkındaki okuma şenliğine Ülfet Derneği yönetici ve gönüllülerinin yanı sıra Adana'da faaliyetlerde bulunan birçok Sivil Toplum Kuruluşunun temsilcileri, Ak Parti Adana Milletvekili Adayları Prof. Dr. Talip Küçükcan, Fatmagül Demet Sarı, Kasım Pamuk ve Asuman Tekin, Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı Adana İl Dernekler Müdürü Recep Kurtoğlu, Yüreğir Belediyesi bürokratları, Pozantı Suffe Derneği Yön. Kur. Başkanı İsmail Ergin, Tarsus Erdemli İnsanlar Derneği ve Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği yetkilileri, basın mensupları ile Adanalılardan oluşan kalabalık bir kitle katılım gösterdi.

 

Açılış Konuşmasını gerçekleştiren Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar, davetlerine icabet ederek etkinliklerine katılanlara teşekkür edip yaptıkları etkinliğin Adana'da bu anlamda yapılan geniş katılımlı ve tek organizasyon olma özelliğini taşıdığını belirterek kitap okumanın önemine değindi. Kitap okumanın aynı zamanda hayatı da okumak olduğunu belirten Kılıçparlar, bu ve benzeri organizasyonlarla okuma alışkanlığının temel ihtiyaçlarımızdan olduğu farkındalığını göstermeyi hedeflediklerini söyledi. Hayata geçirdikleri projelerle çok düşük oranlarda olan okuma düzeylerinin artırılmasına yönelik çabalarının olduğunu vurgulayan Kılıçparlar, organizasyonlarının Adana ve Çukurova'ya hayırlar getirmesini dileyerek konuşmasını sonlandırdı. Ardından sırasıyla Ak Parti Adana Milletvekili Adayı Prod. Dr. Talip Küçükcan ve Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı birer selamlama konuşmaları yaptılar. Ramazan Saygılı konuşmasının ardından Gazi Kılıçparlar'a organizasyonlarında Kızılay'a da yer verdiklerinden ve kan bağışı konusunda gösterdikleri hassasiyetten ötürü plaket takdim etti.

 

Akabinde Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan'ın "İyilik Çağrısı" ve Anadolu Platformu Yön. Kur. Başkanı Turgay Aldemir'in "O'na Yolculuk" adlı kitapları katılımcılar tarafından 20 dakikalık sembolik bir şekilde okundu. Halkalar halinde 7'den 70'e her yaştan yüzlerce aynı anda Adanalının aynı anda aynı satırları okuyor olmasının verdiği görüntü görülmeye değer anlar yaşattı. Kitap Okuma aşamasının ardından alanda kurulan sahnede Ülfet Derneği gönüllüleri tarafından bağlama ve gitar dinletisi yapıldı. 

 

Sırayla sahneye çıkan Ülfet Derneği Eke (Evde Karakter Eğitimi) öğrencileri, ilahi ezgi ve şiirler seslendirerek hünerlerini sergilediler. Dernek eğitimcilerinden Şükrü Bilik'in geleneksel kıyafetlerle sahnelediği Nasreddin Hoca tiplemesi alandaki minikler tarafından coşku ve ilgiyle karşılandı. Mutlulukları gözlerinden okunan çocuklar gönüllerince eğlenerek unutulmaz bir gün yaşadılar. Şenliğe katılanlar alanda kurulan Kızılay standında gün boyunca kan bağışında bulundular. Daha sonra okuma şenliği kapsamında tiyatro gösterileri ve farklı yarışmalar yapılarak dereceye girenlere hediyeler takdim edildi. 

 

Öğleden sonra tamamlanan Kitap Okuma Şenliği'nin ardından Ülfet Derneği öncülüğünde toplanan Adanalı Stk'lar, Mısır'da Muhammed Mursi ve arkadaşları için verilen idam kararlarını protesto etmek için bir basın açıklamasında bulundular.