Ana Sayfa Kuruluşlar Adana’lılar Kitap Okuma Şenliği’nde Buluştu

Adana’lılar Kitap Okuma Şenliği’nde Buluştu

0
Adana’lılar Kitap Okuma Şenliği’nde Buluştu

27 Nisan Pazar günü Adana’nın en geniş yerlerinden biri olan Merkez Park’ta düzenlenen “Kitap Okuma Şenliği”ne, yediden yetmişe kadar yüzlerce kişi katıldı.

 

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin sosyal sorumluluk olarak benimsediği, "Okumak Farzdır", "Çocuklar Kitap Kurdu Olmaya Var mısınız? " sloganlarıyla geleneksel hale getirdiği ve 27 Nisan Pazar günü 3.ncüsünü gerçekleştirdiği "Kitap Okuma Şenliği" birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

 

Adana'nın birçok ilçesinden katılımın olduğu ve basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği Okuma Şenliği, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu üyelerinin öncülüğünde yapılan fedakâr ve meşakkatli hazırlıklar sonrası kusursuz olarak gerçekleştirildi. Alanda bulunan Ülfet Der yönetici ve gönüllüleriyle, gün boyu Adana Radyo Barış aracılığıyla canlı yayın bağlantısı kurularak, Okuma Şenliği'yle ilgili görüşleri alındı.

 

Günün erken saatlerinde bir araya gelen Ülfet Der gönüllülerinin heyecanla ve şevkle yaptıkları çalışmalar sonucu şenlik alanı kısa sürede kullanıma hazır hale getirildi. Öğle namazının topluca Sabancı Merkez Camii'nde kılınmasının ardından alana geçilmesiyle Evde Karakter Eğitimi Komisyonu öğrencilerinin Kuran'ı Kerim tilavetiyle başlayan program Ülfet Derneği Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Başkanı Nihat Aydoğmuş'un açılış ve selamlama konuşmasıyla devam etti. 

 

Konuşmasına, programa katılanlara böylesi anlamlı ve bir o kadar da  ses getirecek olan organizasyonumuza hoş geldiniz diyerek başlayan Nihat Aydoğmuş, "Hayatta attığımız her adımın bir sebebi ve hedefi olduğu gibi yapmış olduğumuz bu Okuma Şenliğinin de bir sebebi ve amacı vardır. Unesco'nun yayımladığı istatistiklerde ülkemizin, kitap okuma alışkanlığı sıralamasında maalesef çok gerilerde kaldığını ve bir diğer istatistikte ise kitapların ihtiyaç listemizde 235. sırada yer aldığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti. "Bizler, kendimizi sorgulamalıyız. Kitap ve okumak, ihtiyaçlarımızın kaçıncı sırasında yer almaktadır? Bugün toplum ciddi bir yozlaşmayla karşı karşıya, gelişen teknoloji, internet bağımlılığı, uyuşturucu, alkol ve  tv programları yanında yaşanan sığ siyasi tartışmalar, beraberinde gelen tahammülsüzlük, kamplaşma ve kapanan diyalog kapıları bizlere bir sorumluluk yüklüyor.

 

Bu yozlaşmanın belki de en büyük sebebi cehalettir. Cehaletin panzehri de okumaktır. Belki de bu yüzden Cenab-ı Hakk'ın ilk emri "Oku!" olmuştur.

Donmuş bir ruh ve donmuş bir zihinle sorumluluğumuzu yerine getiremeyiz. Bu nedenle zihinleri ve gönülleri kuşatan zincirleri kırmak için okumak zorundayız.

Okuma serüveni aslında bir tefekkür ve keşfetme serüvenidir. İnsanın, tabiatı, hayatı, kendini keşfetmeye yönelik attığı bir adımdır. Bu keşiflerin sonucu ise bir "Adalet" ve "Merhamet" medeniyetinin inşasıdır.

 

Bizler böyle bir medeniyetin iyi yetişmiş, ahlakı ve erdemi kuşanmış nesillerle inşa edilebileceğine inanıyoruz.

İşte Evde Karakter Eğitimi'nin amaçlarından biri de bu medeniyetin inşasına yönelik nesiller yetiştirmek amacıyla çocuklarımızı kitapların anası Kur'an-ı Kerim ile buluşturmak ve onu en iyi anlatan, en güzel yaşayan Hz. Peygamber (SAV)'i sevdirmek, O'nun güzel ahlakını çocuklarımıza nakşetmektir." dedi. Daha sonra Evde Karakter Eğitimi (Eke)'nin tanıtımı ve işleyiş usulünü anlatarak konuşmasını sonlandıran Nihat Aydoğmuş, şenliğe gelenlere teşekkür etti.

 

Akabinde Anadolu Platformu Koor. Krl. Başkanı Turgay Aldemir'in Peygamber (Sav) Efendimiz'i anlatan  "O'na Yolculuk" adlı kitabı ücretsiz olarak dağıtıldı. Kitaplarını alan küçük büyük herkes çimler üzerinde halkalar kurarak yarım saatlik sembolik bir okuma yaptılar. Görsel bir şölene dönüşen programın kitap okuma bölümünün ardından Ülfet Der Kültür Komisyonu tarafından çocuklar için hazırlanan Karagöz- Hacivat, Keloğlan ve Nasreddin Hoca tiyatro gösterilerinin gösterimine geçildi. 

 

Oldukça beğeni toplayan tiyatro gösterilerinin ardından çeşitli yarışmalar yapıldı ve dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Çocuklar ve velilerinin gönüllerince eğlendiği ve zaman geçirdiği okuma şenliği, hatıralarda unutulmaz izler bırakarak akşam saatlerinde sona erdi.?