Ana Sayfa Kuruluşlar Adanalı STK’lardan Basın Açıklaması

Adanalı STK’lardan Basın Açıklaması

0
Adanalı STK’lardan Basın Açıklaması

Aralarında Ülfet Derneği’nin de bulunduğu birçok Sivil Toplum Kuruluşu üye ve gönüllüsü, son günlerde Türkiye genelinde yaşanan terör olaylarını kınamak ve Adana’da gerçekleşen saldırı sonucu hayatını kaybeden Ethem Türkben için gıyabi cenaze namazı kılmak için Cuma namazı çıkışında 5 Ocak Meydanında bir araya geldi.

Grup adına konuşan Eğitim Bir Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer Stk'ların ortak olarak yayınladıkları basın bildirisini okudu. Basın bildirisi şu şekildeydi:

 

ÜLKEMİZİN TERÖRDEN ARINDIRILMASI İÇİN SORUMLULUK ALMAYA HAZIRIZ

 

Ülkemizde huzur, sükûn, birlik ve beraberliğin hâkim olmasından rahatsız olan şer odaklarınca neredeyse her gün katliamlar gerçekleştirilmektedir. Bu katliamlara bir yenisi de Adana’da eklendi. Ethem Türkben adlı kardeşimiz, kimliği belirsiz karanlık eller tarafından çocuklarının gözü önünde evinde hunharca katledildi.Aynı kirli eller çatışma ortamı oluşturmak için bazı siyasi parti üyelerine saldırıda bulundular.

 

Suruç’taki katliam bahane edilerek Adana’da ve ülkemizin değişik yerlerinde gerçekleştirilen iş yeri yakma, sakallı insanları öldürme, askerlere saldırma, polisleri öldürme eylemlerinin de IŞID'in yaptıklarından hiçbir farkının olmadığını görüyoruz ve PKK, IŞİD vb. terör örgütlerini şiddetle ve nefret ile lanetliyoruz.

 

Daha önce birkaç şekilde ve zamanda denenen ve Suruç katliamı ile en üst seviyeye çıkarılan, Ülkemizde iç barışı ve huzuru hedef alan kanlı eylemlerin son günlerde artması elbette tesadüf değildir. 

Terörün Amacı kan dökerek, korku ve tedirginlik yaratmaktır.Terörün hedefi; birlik ve beraberliğin, devlet ve millet kaynaşmasının sağlanamadığı dönemlerde halk-devlet, iktidar-muhalefet kamplaşmalarının var olduğu ortamlarda şiddet ve çatışmalar neticesinde oluşan kaos ile emellerine ulaşabileceklerinin bilinci içindedirler. 

Masum insanların katline sebep olmak ve toplumda infialler oluşturmak için çalışanlar bilsinler ki bu toplumun hiçbir kesimi sizlere fırsat vermeyecektir. Bu toplum Türkü, Kürdü, Arabı, Çerkezi, Lazı, Boşnağı ve tüm kesimleri ile birdir, bir ve beraber kalmaya ve dayanışmaya devam edecektir.

 

Suruç'ta gerçekleştirilen terör saldırısı ve ölen insanlarımız üzerinden toplumsal gerginlik, ötekileştirme, çatışma ve kutuplaştırma söylemlerinin milletimizce boşa çıkarılacağına yürekten inanıyoruz.

Tüm kamuoyunu, bölge halkımızı, hükümeti, siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını ve kanaat önderlerini duyarlı olmaya, sorumluluk bilinciyle hareket etmeye, kışkırtıcı tutum, eylem ve söylemlerden uzak durmaya davet ediyoruz. 

Vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumakla sorumlu olan Hükümet ve Emniyet güçleri görevlerini yerine getirmede daha sorumlu davranmaya çağırıyoruz

 

Suruç'ta, Adıyaman'da, Adana’da, İstanbul’da ve diğer illerimizde meydana gelen terörist saldırıları nefretle kınarken, terör kurbanlarına Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. 

Bu ülkenin kardeşlik iklimine katkı sağlayan sağduyulu Adana'daki sivil toplum kuruluşları olarak; teröre, terör örgütlerine ve terör olaylarına karşı ortak tavır sergilemeye devam edeceğiz. Işid’i yıllardır başta Irak ve Suriye’de kendi kirli emelleri için kullananlar aynı katil örgüt adına Ülkemizde de karışıklıklara zemin hazırlamak için bu örgütten istifade etmektedirler. Bizler ne IŞİD terörünü, nede IŞİD terörünü bahane ederek aynı yöntemler ile insanlarımızı katleden zihniyet ve örgütleri benimsemiyoruz, kınıyoruz ve lanetliyoruz. 

 

Türkiye’nin, milletimizin ve Müslüman coğrafyanın kandan, emperyalizmden, sömürüden, zulüm ve terörden arındırılması için dün olduğu gibi bugün de yarın da sorumluluk almaya hazır olduğumuzu. Adanalı Sivil Toplum Kuruluşları olarak kamuoyuna saygı ile duyururuz.