Ana Sayfa Kuruluşlar Adana'dan Sağduyuya Davet

Adana'dan Sağduyuya Davet

0
Adana'dan Sağduyuya Davet

Anadolu Platformu üyesi Ülfet Derneği’nin de aralarında bulunduğu AS Platformu Gezipark olayları için sağduyuya davet eden bir bildiri yayınladı.

Huzurlu Bir Türkiye İçin Herkesi İtidala Çağıyoruz

AS Platformu Yönetim Kurulu son günlerde gündemi meşgul eden Taksim gezi parkı olayları ile ilgili aşağıdaki basın açıklamasını yapmayı zorunlu görmüştür.

Taksim Gezi Parkında ağaçların kesilmesini bahane ederek İstanbul da başlayan ve Adana’mıza da sıçrayan olaylar çığırından çıkmış ve toplum huzurunu tehdit eder bir şekle bürünmüştür. Olaylar basit bir eylem olmaktan çıkıp provokasyona açık hale gelmiştir.

İlk olaylarda emniyet güçlerinin sert müdahalesi kabul edilir değildir. Polisin orantısız güç kullanası asla kabul edilemez. Emniyet teşkilatı içerisinde olayların büyümesi için bazı polislerin özellikle sert davrandığı şeklindeki iddiaların derhal araştırılması ve soruşturulması zorunluluktur.

Bu ülkede herkesin yürüyüş ve makul ölçülerde eylem yapma hakkı vardır. Ama hiç bir kimsenin insanlara, insanların özel mülkiyetlerine, kamu kurumlarına ve araçlarına, ticarethanelere zarar verme hakkı olmamalıdır. Bu ülke hepimizin ve hepimiz bu ülkenin evladıyız. Ne iktidardaki nede muhalefetteki siyasilerin egolarını tatmin etmesi için insanlarımızı, mallarımızı ve onurlarımızı kırmaya hakları yoktur. İster iktidar olsun ister muhalefet eleştirilerden korkmamalı tam aksine faydalanmayı bilmelidir. Olayları tertipleyenlerinde akıllarını başkalarına kiraya vermemelerini tavsiye ediyoruz.

Dış ve iç mihrakların bu olayları yönlendirmeye çalışması ve olayların büyümesi için tahrik edici yayınlar yapması bu ülke ve insanın menfaatine değildir. Reyhanlı da yaşananlar ile Taksim olayı aynı merkezlerin, aynı senaryonun farklı uygulamaları olabilir mi? Bizler bu olayların burada bitmesini arzu ediyoruz ama şuna da inanıyoruz birileri bu olayları burada bitirmek istemeyecektir ve tahrikleri büyüterek ülke ve insanına zarar vermeye devam edeceklerdir. Onun için iç ve dış mihraklara fırsat vermemek lazım.

İnanlara, islama ve inançlara hakaret eylemcilerin niyetinin üzüm yemek olmadığını ortaya koymaktadır. Camilere ayakkabı ile girmek, camilerde içki içmek, başörtülü yoldan geçenlere hakaret etmek ve tartaklamaya çalışmak gibi eylemler farklı kesimleri de işin içine çekme gayret ve isteği olarak görülmektedir.

İnsanların annelerine, bacılarına küfretmek hangi din, ahlak, erdem ve siyasi anlayışta var. Sözde milletin vekili olanların bile ağza alınmayacak küfürler etmesi kabul edilebilecek bir şey değildir.

Sanatçı kılığındaki bazı kişilerin olayları büyütmek için yalan ve hakaret içeren twitter vb paylaşımlarda bulunması ne sanata nede sanatçıya yakışmamaktadır.

Eylemcilerin bazı medya kurumlarının canlı araçlarına saldırması ve yakması kabul edilmediği gibi olayları tahrik ettiği ortada olan bazı televizyon kanalları spikerlerinin insanlarının ölümünü istemesi kadar da çirkin ve eylemlerin amacını ortaya koyması açısından ne kadar vahim ve kabul edilemez olduğunu ortaya koymaktadır.

Toplumumuzun huzur ve refaha ihtiyaç duyduğuna inanıyor ve herkesi buna katkı koymaya davet ediyoruz.

                                                                                 

             03.06.2013

ADANA SİVİL TOPLUM PLATFORMU

BASIN BÜROSU