Ana Sayfa Kuruluşlar Adana’dan Halep Katliamına Tepki

Adana’dan Halep Katliamına Tepki

0
Adana’dan Halep Katliamına Tepki

Adana’da yaşayan Suriyeliler, aralarında Ülfet Derneği’nin de bulunduğu STK’ların desteğiyle Halep’te yaşanan katliamlara tepki gösterdi.

Adana’da yaşayan Suriyeliler, aralarında Ülfet Derneği’nin de bulunduğu STK’ların desteğiyle Halep’te yaşanan katliamlara dikkat çekmek için bir basın açıklaması düzenleyerek gıyabi cenaze namazı kıldı.

Seyhan İlçesi Kemaraltı Cami önünde Cuma Namazı sonrası bir araya gelen aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu bir grup basın açıklaması yaptı. Suriye Umut Topluluğu adına yapılan açıklama hem Arapça, hem Türkçe okundu.

 

İşte basın açıklaması metni:

ÇOCUKLARI NEDEN ÖLDÜRÜYORSUNUZ?

Çocukları neden öldürüyorsunuz? Biz buraya bu soruyu sormak için toplandık. Suriye’de savaş olduğu söyleniyor. Savaş; güçleri dengeli, askerleri ve silahları olan iki ülke arasında olur. Biz Suriye’de savaş değil, katliam görüyoruz. Bombalarla yıkılan evlerin arasından bebekler çıkıyor, çocuklar çıkıyor, yaşlılar çıkıyor, sivil insanlar çıkıyor. Bebekleri neden öldürüyorsunuz? Hiçbir suçu olmayan sivil insanları neden katlediyorsunuz?

Biz Suriye Umut Topluluğu olarak tüm Avrupa’ya, tüm dünyaya sesleniyoruz. Biz Halepli, Bayırbucaklı, Aynularaplı ayrımı yapmıyoruz. Bizler kardeşiz. Bizler insanız. Neden bu katliama sessiz kalıyorsunuz?

Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyuruyor: “Allah'ı sakın zulmedenlerin yapmakta olduklarından habersiz sanma, onları yalnızca gözlerin dehşetle belireceği bir güne ertelemektedir.” (İbrahim 42)

Esed rejimi ve destekçileri Halep’i vurmaya devam ediyor. İnsanlar evsiz ve aç. Tüm bunlar olurken İslam âlemi ve âlimler suskun, tüm dünya susuyor. Suriye Umut Topluluğu olarak Adana ve Reyhanlı’da  dua ederek tüm bu olanları kınıyoruz. Dünya Suriyelilere sahip çıkmadı. Bizim Müslüman olarak Allah’a güvenimiz tamdır. Biz yardımları Allah’tan bekliyoruz. Allah mazlumlara sahip çıkacaktır. Biz buna iman ediyoruz. Biz Halep ile beraberiz. Biz Bayırbucak ile beraberiz. Biz tüm dünyada ezilen, katledilen insanlarla, Müslüman kardeşlerimizle beraberiz. Biz buradayız, ama kalbimiz Suriye’de. Ey Halep senin kanın akıyor bizim canımız yanıyor.

Kur’an’da şöyle buyuruluyor:

“Karşı karşıya geldiğinizde, Allah, ‘olacak olan işi gerçekleştirmek’ için, onları gözlerinizde az gösteriyor. Sizi de onların gözlerinde azaltıyordu. Ve (bütün) işler Allah’a döndürülür.” (Enfal 44)

Allah Halep’e zafer nasip edecektir.

“Doğrusu onlar, o azabı (ihtimalden) uzak görüyorlar, ama biz onu yakın görmekteyiz.” (Meariç 6-7)

Biz suçsuz yere katledilen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ankara’da, İstanbul’da, Bursa’da Türkiye’nin her yerinde bombalı saldırılarda, terör saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah’ın rahmetini diliyoruz. Terörü lanetliyoruz. İnancından dolayı şehit edilen tüm kardeşlerimize Allah’ın rahmetini diliyoruz.

Es-Selamü Aleyküm. Allah’ın rahmeti bereketi üzerinize olsun.

.

.