Adana'da 2. Ümmet İftarı Düzenlendi

0
99

Adanalı Müslümanlar tüm mazlum coğrafyalarda ki mazlum Müslümanlara desteğini yinelemek için tekrar Ümmet İftarı’nda buluştu.

Adana ABD Konsolosluğun önünde toplanan 400 kişilik grup büyük bir dayanışma içinde simit, hurma ve su ile oruçlarını açtı. Polislerin yoğun güvenlik önlemleri aldığı görülürken, ABD konsolosluğuna “taş atılma olasılığına karşı” iftar için toplanan kalabalığa konsolosluktan daha geride programlarını gerçekleştirmelerini söyledi.

İftardan sonra hazırlanan programın sunuculuğunu Kurtuluş Kılınç yaparken, AS Platform adına söz alan Mahmut Eraslan şunları söyledi. “Bugün burada Mısır’da Adeviyye Meydanındaki kardeşlerimize destek vermek ve zalimin karşısında olduğumuzu belirtmek için geldik. Belki de Adeviyye’deki direniş aylarca sürecek. ABD ve İsrail, Müslümanlar arasına fitne tohumları ekip kışkırtıyor. Biz onları sevmiyoruz. ABD’nin herhangi bir insani yardım yaptığını gördünüz mü? Onlar ki Suriye’de katledilen binlerce masum çocuğu görmezken, İngiltere veliahtı olarak doğan bir bebeğe kilitleniyor. Taksim’e savaş muhabirlerini gönderen Batı medyası, Müslüman ülkelere kör kalmıştır. AB Temcilisi Catherine Ashton, Mursi’ye “özgürlüğü karşılığında meydanları boşaltmayı” teklif etti. Mursi ise “benim davam koltuk davası değil” dedi. Küfür tek millettir. ABD desteğiyle darbe yapan Sisi’yi ve ona destek veren Suud’u kınıyor, Filistin, İhvan-ı Müslimin, Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Arakan’daki ve tüm mazlum kardeşlerimizi selamlıyoruz”

“Son dönemlerde Müslümanlar halklar ayaklanmaya başladı” diye konuşmasına başlayan Adana Ümmet Platformu adına konuşan Muhammed Salih Uçar, “halklar ümmetin ana sermayesidir” dedi.

“Tanık olduğumuz halk intifadaları her türlü zulümlere rağmen direnmenin göstergesidir. Mısır’daki darbenin ilk gününden bu yana İhvan 450 kadar şehit verdi. Buna rağmen hala meydanlarda olan halk “ya zafer ya şehadet” diye darbecilere cevap veriyor. Yıllarca diktatörlükle yönetilen halkın 1 yıl bile geçmeden özgürlüğü tekrar elinden alındı. Ama inşallah ümmetin kıyama kalkması zalimlerin devrilmesine sebep olacak. Bu dirilişin ilk tohumları 1928’de atılmıştı. Ve ilk şehadet çiçeği 1949’de Hasan El Benna’nın şehadetiyle açmıştı. Fetih Suresi sanıldığı gibi bir fetih zamanında değil yenilgi olarak görülen bir anda indirilmiştir. Mısır’daki darbede yeni bir Hudeybiye’dir. Musa’lar ayakta kalacak ve Kızıldeniz’e yürüyecek. Cesaretleri varsa peşlerinden giderler. İslam düşmanlarının kustukları kinlerine aldanmamalıyız.”

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) adına konuşma yapan Enes Beyaz, tüm mazlum coğrafyadaki Müslümanların ahlarının üzerimizde olduğunu belirtirken, bu tür etkinliklerin her Müslüman üzerine bir borç olduğunu dile getirdi. Demokrasi helvadan bir puttur diye Beyaz, sözlerine şöyle devam etti. “İhvan’ı hazmedemeyenlerin darbesi ile Mısır’da yaşananları görüyoruz. Gündemimiz İslam birliği olmalı. Allah bizleri bu birliğe hizmet edenlerden eylesin.”

Eğitim Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, her zaman haksızlığın karşısında, mazlumun yanında olma şiarıyla yol aldıklarını söyledi.

Seyyid Kutub’un kitabından bir kaç paragraf anlatan Sezer, zalimin dik duruşun çok önemli olduğunun altını çizdi. “12 yıl önce bir kitapçıda Seyyid Kutub’un kitabını gördüm, kitaptan bir kısım okudum ve orada Seyyid Kutub’un Abdunnasır’dan herkesin özür dilemesi karşılığında serbest bırakılacağı yazıyordu. Seyyid Kutub’un cevabı ise, “Eğer özür dilersem haksızlığı kabul etmiş olurum. Ben Firavun’dan özür dilemem” olmuş. Sizlere soruyorum, Mursi’yi son 1 seneye kadar tanımazdık bile ama bu darbeden sonra o dik bir duruş sergilemeseydi siz burada onun için toplanır mıydınız? İşte biz bugün bu dik duran Mursi’yi ve Mısır halkını selamlamaya geldik.”

Program sonunda etkinlik koordinatörü Ali Aygün, Mısır başta olmak üzere tüm mazlumların yanında olduklarını yineleyerek, etkinliğe destek veren kurum ve kuruluşları, STK’ları isimlerini sayarak programı bitirdi.