Ana Sayfa Kuruluşlar Adana STK’ları zulme sessiz kalmadı

Adana STK’ları zulme sessiz kalmadı

0
Adana STK’ları zulme sessiz kalmadı

Ülfet-Der, Kalem Vakfı, Özgür-Der gibi derneklerin de aralarında bulunduğu çok sayıda STK, yasakçı müdürü protesto etti.

5 Haziran Salı günü İhsan Sabancı Kız Meslek Lisesinin okul binası dışında bir mekânda mezuniyet töreni yapıldı. Törende dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecekti. Ancak okulunu birincilikle bitiren öğrenci Tuğba Demir ödül almayı beklerken büyük bir şok yaşadı. Diğer dereceye giren öğrencilerin ödülleri verilirken Tuğba Demir’in ödülü verilmedi. Sebebi ise başörtülü olmasıydı. Okul müdürü Ayla Avşar’ın ödülün verilmesini engellemesi ve başörtülü öğrencisini arkadaşlarının önünde rencide etmesinden dolayı diğer öğrencilerle arasında arbede yaşandı.

Olay medyaya yansıyınca dün Adana Valisi Hüseyin Avni Coş okulun müdürü Ayla Avşar’ı açığa aldı. Bununla tatmin olmayan Adana’daki çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşunun yer aldığı AS Platformu (Adana Sivil Toplum Kuruluşları Platformu) ve Eğitim Bir-sen Tuğba Demir’e ödül verme ve okul müdürünü protesto etme kararı aldı.

Gerçekleştirilen eylemde ilk olarak Ali Aygün söz aldı. Toplanma amacını dile getiren Aygün basın açıklamasını okuması için sözü Mehmet Sezer’e verdi. Ardından sözü AS Platform Başkanı Mahmut Eraslan aldı. Eraslan konuşmasında Tuğba Demir’i ödül vermek için çağırdıklarını fakat kendisinin geleceğini beyan etmesine rağmen gelmediğine dikkat çekti. Sebebinin ise üzerindeki baskılardan kaynaklandığını söyledi. Eraslan Halkın yüzde 99’unun Müslüman olduğu bir ülkede İslami açıdan meşru olmayan eşcinsel evliliklerin dahi özgürlük bağlamında ele alındığını ancak Allah’ın emri olan başörtüsüne aynı hakkın tanınmadığının altını çizdi. Eraslan ayrıca protesto kararını aldıklarından beri çeşitli kişilerden baskı oluşturacak telefonlar aldığını da belirtti. Eraslan’ın konuşması sırasında “kamusal alan, büyük yalan” ve “Allahu Ekber” sloganları atıldı.