Adana Mescid-i Aksa İçin Ayakta!

0
238

Ülfet Derneği’nin de aralarında bulunduğu Adana’daki bazı STK’lar İsrail’in Mescid-i Aksa’daki uygulamalarını protesto etti.

Ülfet Derneği yönetici ve gönüllülerinin de aralarında bulunduğu Adana’daki bazı STK’lar işgal rejimi İsrail tarafından Mescid-i Aksa’da yapılan ihlalleri protesto ederek, saldırılarda şehid olanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Siyonist İsrail devletinin geçtiğimiz hafta üç Filistinli Müslümanı katletmesi ve ardından Mescid-i Aksa’ya giriş çıkışları yasaklaması üzerine Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde protesto eylemleri ve basın açıklamaları düzenlendi.

Adana halkı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adana Şubesi, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Adana Şubesi, Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM), MİLKO Kuruluşları Adana temsilcilikleri, Özgür Kudüs Platformu, MÜSİAD ve MEMURSEN üyesi Sivil Toplum Kuruluşlarının ortak çağrısına öğle saatlerindeki şiddetli sıcağa rağmen yoğun katılım gösterdi. “Kızgınlık Cuması” adı ile düzenlenen protesto etkinliğine her kesimden yüzlerce Adanalı aktif destek verdi.

TÜGVA ile AGD başta olmak üzere Adana’daki bütün İslami Sivil toplum kuruluşlarının KUDÜS ortak paydasında birlikte eylem yapması Adana kamuoyunun takdirini topladı.

Sunum ve takdimini ASİM Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Ali Doğan’ın yaptığı Kızgınlık Cuması, Filistinli Hüsam En-Naffar’ın Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in mirac hadisesinden bahseden İsra suresinin ilk ayetlerini okuması ile başladı.

TÜGVA Adana İl Başkanı Ahmet Sezen ve AGD Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi Enes Beyaz’ın birlikte okudukları basın açıklamasında Siyonist İsrail’in Mescid-i Aksa’da ortaya koyduğu katliam ve yasakçı uygulamaların açık bir terör eylemi olduğu vurgulandı.

Adana Beş Ocak Meydanı’nda düzenlenen Kızgınlık Cuması etkinliği Yüreğir İlçe Müftüsü Celal Büyük tarafından İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’da katlettiği üç Filistinli ve şehidler için gıyabi cenaze namazının kılınması ve özelde mescidi Aksa, genelde dünya Müslümanları için yapılan dua ile sona erdi.