Ana Sayfa Kuruluşlar Adana Halkından Mısır Protestosu

Adana Halkından Mısır Protestosu

0
Adana Halkından Mısır Protestosu

Adana’da faaliyet yürüten Sivil Toplum Kuruluşları, Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarının idama mahkum edilmesi protesto etti.

Ülfet Derneği tarafından Kuvayi Milliye Parkında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar, halkın yüzde 52 oyuyla gelmiş hükümetin, birinci yılını doldurmadan tanklar, toplar ve entrikalarla yok edildiğini söyledi.

 

Birçok Stk temsilcisinin hazır bulunduğu basın açıklamasında Gazi Kılıçparlar, "Kardeşlerimiz Cellatların Elinde, Ayağa Kalk Türkiye!" diyerek herkesi duyarlı olmaya çağırdı. Konuşmasının devamında “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor.”(İbrahim 42) ayetini hatırlatan Kılıçparlar, "Halkın %52 oyu ile seçilmiş başa gelmiş hükümet daha birinci yılı dolmadan tanklar ve toplar ile yok edildi.70 yıllık diktatörlüğe ses çıkarmayanlar ülkenin ilk ve tek seçilmiş devlet başkanına ve Mısır halkına barışı, selameti, huzuru çok gördüler. Susturmak istediler. Şehadet nişanına, bir kurşunu şahit tutan Esma’ları bu yüzden katlettiler. Yok etmek istediler. Bu yüzden Rabiatul Adeviye’nin kahraman erlerine kan, kin, kurşun kustular.

 

Bütün bu olan bitenlerden Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, ABD, Rusya ve Avrupa Birliği sorumludur. Ayrıca bu zulme ve haksızlığa karşı duyarsız kalan, ses vermeyen, çığlık olmayan, görmezlikten gelen tüm insanlık da sorumludur. Batılı demokratlar, hümanistler yalnızca seyrediyorlar. İnanan, düşünen, özgürlüğe sevdalı olan, insanım diyen herkesi Mısırdaki zulme sessiz kalmamaya ve bu zulüm karşısında duyarlı olmaya, çığlık olmaya davet ediyoruz" dedi.

 

"Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" diyen Kılıçparlar, "İbrahim’i ateşe atanlar, Musa’nın canına kast edenler şimdi Muhammed Mursi, Muhammed Bedii ve Yusuf Kardavi gibi İslam önderlerinin de aralarında olduğu 106 kişi hakkında idam kararı verdiler. Verilen İdam kararı 106 kişiye değil, tüm Mısır halkına ve tüm İslam ümmetine karşı verilmiş bir karardır. Kararı verenler ise Mısır’ın gerçek sahipleri değil küfür ile işbirliği içinde olan Sisi ve yandaşlarıdır. İhvan lideri Muhammed Bedii’nin dediği gibi; ‘Ölüm emri yeryüzünde değil gökyüzünde verilir.’ Şehitlerimizin kanları ile süsledikleri o kutsal çağrı gibi; ‘Şehadet bir çağrıdır, tüm nesillere çağlara’ İdam kararı veren ey zalimler! Sizin için şu sözü tarihe not düşüyoruz. ‘Siz! Hayat süren leşler, sizi kim diriltecek’ Ve siz ey zalimler! Hodri meydan… Yeryüzünde yürüyen tüm müminleri yok etseniz bile bir tek emekleyen bebeğimiz kalsa dahi Allah, sizleri o bebeğin elleri ile cezalandıracaktır.

 

Ey zalimler! Yeryüzündeki tüm müminleri ve emekleyen tüm bebeklerini katletseniz de Allah elbet bir Musa çıkaracak ve O Musa’nın eliyle sizleri kahredecektir. Ey zalimler! Biz Allah’ın sonsuz rahmetinde can bulacağız. Sizler ise sizi kıskıvrak yakalayacak olan dehşetli bir kıyamet ile can vereceksiniz.Ey Zalimler! Siz yaşarken de, başınıza kıyamet koparken de, ebedi cehenneminize giderken de hep kaybedenlerden olacaksınız" dedi.

 

Konuşması sıksık tekbirlerle bölünen Kılıçparlar, "özgürlük ve adalet yalnız bizim değil, bütün insanlığın hakkıdır" diyerek konuşmasını sürdürdü,

 

Kılıçparlar, "Dünyanın neresinde olursa olsun, her dinden ve her ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, Mısır’daki 106 masum insanın idam kararını veren ve destek olan tüm darbecileri lanetliyoruz" diyerek konuşmasını sonlandırdı. Daha sonra toplanan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Basın açıklamasına destek verek kuruluşlar;

 

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği

Eğitim Bir Sen Adana Şubesi

Aksam (Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği)

İyilikder Adana Temsilciliği

Anesiad (Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği) Adana Şubesi

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi

Akadder (Anadolu Kadın ve Aile Derneği) Adana Şubesi

Erdemli Gençlik Kulübü

Pozantı Suffe Derneği

Tarsus Erdemli İnsanlar Derneği

Osmaniye İlim Sanat Kültür Derneği

Radyo Barış

Türkiye Genç İmam Hatipliler Platformu

Bizim Aile ve Gençlik Derneği

Yuva Kur Derneği

Gönüllü Gıda Güvenliği Derneği

Ak Parti Adana İl Başkanlığı