Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer

Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer

0
Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer

“Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer” Semineri Sakarya’da Yapıldı

Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi tarihçi yazar Hüseyin Özhazar 5 Nisan Cumartesi günü Sakarya’da Anadolu Öğrenci Birliği Sakarya Şubesi’nin organize ettiği seminerde üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

Sait Tanış Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de başlayan seminerde yazar Hüseyin Özhazar “Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer” adlı yeni kitabını referans alarak II. Halife Hz. Ömer’in hayatından, dolayısıyla İslam Tarihi’nden kesitler sundu.

İnsanlığın özgürlük ve adalet arayışının insanlık tarihi boyunca devam ettiğini ifade eden yazar, yeniden insanlığa özgürlük ve adaleti sunacak olanların buna ilham kaynağı olan Hz. Ömer’i iyi anlamaları gerektiğinin altını çizdi.

“İyi bir halife/devlet başkanı, iyi bir komutan ve iyi bir Müslüman” olan Hz. Ömer’i yakından tanımamız gerektiğini ifade eden Özhazar, İslam’ın devlet anlamında kurumsallaşmasının Hz. Ömer döneminde gerçekleştiğini vurguladı.

Seminerde Hz. Ömer dönemiyle birlikte İslam tarihinden kesitler; Selçuklular, Osmanlılar dönemindeki bazı olaylarla, Türkiye’nin son 100 yılında milletimizin yaşadığı sorunlar Özhazar tarafından gündeme getirildi.

Toplantıya katılan üniversiteli gençlerin sorularına verilen cevaplarla seminer tamamlandı.