Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer

0
Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer

Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu tarafından aylık olarak düzenlenen kitap tahlili programında Hüseyin Özhazar’ın Hz. Ömer kitabı tahlil edildi.

Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu tarafından aylık olarak düzenlenen kitap tahlili programında bu ay Hüseyin Özhazar’ın Tire Kitap’tan çıkan Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer kitabı tahlil edildi. Kadınlar Komisyonu üyelerinden Durhanım Armağanın moderatörlüğünde gerçekleşen programa kitabın yazarı Hüseyin Özhazar bizzat katılarak kitabın serencamını dinleyiciler ile paylaştı. 22 Mart Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Kompleksi içerisinde bulunan BEKAM Akademi binasında gerçekleştirilen tahlil programına yaklaşık 150 kişi katıldı. Özhazar kitabı niçin kaleme aldığını anlattığı sunumunda izleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

Kitaptan Bir Bölüm:

Hz. Peygamber’den sonra Müslümanların tarihindeki en büyük açılım Hz. Ömer döneminde, onun çabası ve girişimleriyle gerçekleşmiştir. Hz. Peygamber’in oluşturmuş olduğu sistem, onun irtihaliyle önemli sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Hz. Ebu Bekir döneminde ortaya konulan çabalarla bu sistem korunacak, Hz. Ömer döneminde ise bu sistemin yerleşmesi sağlanarak kurumsal yapılarıyla birlikte günümüze taşınması mümkün olacaktır.

Hz. Ömer icraatlarıyla İslam siyasi düşünce tarihine damgasını vurmuş bir kişidir. Bu yönüyle bakıldığında Hz. Ömer ve onun dönemi çok stratejik bir konum arz etmektedir. İslam tarihçileri de doğal olarak Hz. Peygamber’den sonra en fazla Hz. Ömer ve dönemi üzerinde duracaklardır. Çünkü bu dönemde atılan adımlar sonraki süreç üzerinde, günümüze dek devam eden etkiler ortaya çıkaracaktır…