Adalet ve Özgürlük Arayışı İçin

0
174

Anadolu Platformu tarafından her yıl düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın 7.si İnsanlığın Adalet ve Özgürlük Arayışı üst başlığıyla yapılıyor.

İnsanlığın Adalet ve Özgürlük Arayışı üst başlıklı Anadolu Buluşmalarının 7.si 24 Ağustos 2012 Cuma günü saat 21.00 de başladı. Program 28 Ağustos 2012 Salı günü 23.00’da sona erecek.

Program Anadolu Platformu sinevizyonunun gösterimi ile başladı.

Sunuculuğunu İbrahim Özmantar’ın yaptığı programa Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi İbrahim Bahar’ın konuşmasıyla devam edildi. Bahar konuşmasında “bu iyilik hareketine 1970’lerde MTTB içerisinde yer alarak başladım. 1970’lerde kendi özgürlük ve adalet anlayışlarımızın etrafında öbeklendiğimiz arkadaşlarla yürüyüşümüz 40 yıldır devam etmektedir. Bu yürüyüşümüz 1980’lerle birlikte beklentilerimizin gerçekleşmemesi ve ihtilal ile birlikte büyük hayal kırıklığı yaşadık. Bu hayal kırıklığını aşanlar ayakta durabilenler bu yürüyüşe ve mücadeleye devam ettiler.” dedi.

Kürsüye ikinci olarak Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir çıktı. Aldemir konuşmasında Neden İnsanlığın Adalet ve Özgürlük Arayışı üst başlığını seçti?

Aldemir konuşmasında kısaca şunlara değindi: “Bu yıl ki çalışmamızın üst başlığı olan Adalet ve Özgürlük, birçok toplantı ve geniş katılımlı istişareler sonucunda “Ortak Akıl”ın işletilmesiyle tayin edildi. Adalet ve özgürlük üst başlığının seçiminde kuşkusuz; bu iki kavramın zıttı olan, zulmün ve köleliğin, yaşadığımız dünyayı değiştirerek sarsması, en önemli etken. Mahiyeti değişmeyen esaret ve zulmün yenilenen bu yönünü, katılımcılarımızın değerli katkılarıyla birlikte daha görünür kılacağımızı, ümit ediyoruz.

Küresel ölçekte faal olan, medya ve enformasyon merkezlerinin yeni bir dünya inşa ettiklerine şahitlik ediyoruz. Dünyamızın bu yeni hali, sorumluluk sahibi olan her insan için aslında bir yük olarak da algılanabilir. Hal böyle olunca bizler için; “Azıcık aşım, ağrısız başım” demekten ziyade, Hz. Resulün(s.a) ifade buyurduğu; “Dünyanın başka bir yerinde bir Müslüman’ın ayağına bir diken batsa, diğer Müslüman o acıyı hisseden insandır” ilkesi, devreye girmelidir. Burada özel anlamda Müslüman, daha genel anlamda “Hz. İnsan”ın ayağındaki diken de bizi ilgilendirmektedir.

Aldemir’in konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

Dinlerin ırkların, kültürlerin meşru olan değerlerini, kendi kültürü içinde rahat yaşadığı bir dünya oluşturma çabasındayız.

Toplumun bir değil, biri için değil, bizim için değil, tüm kesimleri için Adalet ve Özgürlük istemeliyiz.

Tek kişi dahi zulme uğruyorsa hiç kimse özgür değildir.

Tüm bu sorunların çözümü için yeni bir toplumsal sözleşme /ANAYASA arayışının arifesindeyiz. Bu sürece karşı duyarsız kalamayız.

Dünyadaki bu büyük değişimi fark etmeyen tüm kesimler kaybeder.

Daha sonra kürsüye Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Süleyman Dağ geldi. Dağ konuşmasında; “Adalet ve özgürlük arayışını öncelikle kendi nefsimiz için istemeliyiz. Nefsimizi her türlü esaretten kurtararak Allah’a kulluğa yöneltmeliyiz. Tüm insanlık için hayırlı bir ümmet olmalıyız.” dedi.

Konuşmacıların ardından selamlama konuşması yapmak üzere kürsüye gelenler ise şöyle:

Samsun Tekke Köyü Hilal Derneği adına Ömer Naci Yılmaz

Van Gökkuşağı Derneği adına Metin Kaya

Çanakkale Gelibolu Umut Derneği adına Erol Sert

Manisa Mana Derneği adına Ahmet Günhan

Anadolu Platformu Kadınlar Komisyonu adına Rabia Aldemir

Suriye’de yaşayan Türkiyeli Melek Kıyılı

Anesiad (Anadolu Esnaf ve Sanayici İş Adamları Derneği) adına Ali Kılavuz