Ana Sayfa Kuruluşlar Bilim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği ‘Açık Toplumda Din Eğitimi’ Tahlil Edildi

‘Açık Toplumda Din Eğitimi’ Tahlil Edildi

0
‘Açık Toplumda Din Eğitimi’ Tahlil Edildi

Prof. Dr. Muhammet Şevki Aydın BEKAM tarafından düzenlenen kitap tahlili programına konuk oldu.

Prof. Dr. Muhammet Şevki Aydın BEKAM tarafından düzenlenen kitap tahlili programında kendi yazdığı “Açık Toplumda Din Eğitimi” kitabının tahliline katıldı.

26 Mayıs Pazar günü BEKAM’da yapılan kitap tahlili programının moderatörlüğünü Sacide Özmantar yaptı.

Konuşmasında hayırlı insan ve İslam’ın cinsiyet yaklaşımına değinen Prof. Dr. Muhammet Şevki Aydın sözlerini şöyle konuştu:

“Müslümanlar asırlardır İslam’ın cinsiyet kültürünü ötelediler. Kur’an’ın getirdiği cinsiyet algısı gayri İslamileştirildi. Dolayısıyla kadının beyni yok edildi, insaniliği öldürüldü. Ama annelik gibi ulvi ve zor bir görevi de ona verdiler. Onun için bizim toplum insan yetiştiremiyor. Kadınını ihmal eden bir toplum adam gibi erkek yetiştiremez. Onun için genelde çok hoyrat bir erkek profili çıktı ortaya. Ne sayesinde, kadınların beynini yok ettiğimiz için.

Bizim acilen kadınlarımıza sahip çıkmamız lazım. Yoksa bu uçtan diğer uca savruluyorlar. Feminizm gibi akımların ağına düşüyorlar. Fakat biz beynimizi İslamileştirmezsek, biz de uçtan uca savruluyoruz. Hayırlılık cinsiyette mi insaniyette mi? Hayırlılık insan olmakla alakalı.

Cinsiyet kültürümüzü İslamileştirmeden İslam’a göre evlat yetiştiremeyiz. İslam adına yazılıp içilenleri, İslam adına söylenenleri son derece sorgulayıcı bir yaklaşımla anlamaya çalışıp, özümsemek ve onların ne kadar Kur’an’ın ruhuna uygun olup olmadığını test ederek kendimize mal etmemiz gerekiyor.”