Abdulhamid Tammo Bülbülzade Vakfı’nı Ziyaret Etti

0
212

Suriye Kürt Hareketi Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulhamid Tammo, Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriye Kürt Hareketi Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulhamid Tammo, 14 Mart Salı günü Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Abdulhamid Tammo, ziyaret esnasında Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüştü. Yapılan görüşmede Suriye’ye dönük eğitim, kültür ve yardım alanında yapılan çalışmalar ele alındı.

Kürtler, Kürt Kültürüne Göre Yetişmeli

Ziyarette konuşan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Kürt gençlerin kendi kültürüne göre yetişmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak; “Bir Kürt genç, Kürt kültürüne göre yetiştirilmeli. Bir Arap genç Arap kültürüne göre yetiştirilmeli ama evrensel kültürü de bilmeli. Savaş mağduru muhacirlerin batıda veya göç yolunda kültürlerinden koparıldıklarını görüyoruz. Bu da büyük bir kültürel soykırıma yol açıyor. Savaşın acımasızlığına maruz kalmış kadınların, çocukların gittikleri yerlerde kendi kültürleriyle yaşamlarını sürdürmesi son derece önemli. Eğer bunu yapamazsak savaş onların bedenlerine zulmediyor, biz göç yoluna ruhuna, kültürüne zulmetmiş oluruz ki bu da büyük bir travmadır. Bunun için yaptığınız çalışmalarda, yapacağımız çalışmalarda muhatap kitlenizin geldiği yerdeki kültürel hassasiyetleri, özellikleri korumamız insanlık onurunu da korumamız anlamına gelir. İnsanlar savaş bittikten sonra asli vatanlarına döndüğü zaman ciddi bir ötekileşmeye, yozlaşmaya uğramış oluyorlar. Kendi uğruna mücadele ettikleri vatanlarına uyum sağlayamıyorlar. Mesela Saddam Hüseyin’in Halepçe katliamından, birinci körfez savaşındaki katliamlardan kaçıp batıya giden Kürtler bedenen Kürt olarak kaldılar ama kültürel olarak başkalaşarak geldiler ve kadim Kürt kültürünü ciddi olarak tehdit eder hale geldiler. Bu açıdan kültürel hassasiyet korunursa yabancılaşmayı önlemiş oluruz.

Kürtler adına Esad zulmünü en çok sizin aileniz yaşadı. Bölgede birliğimizi, beraberliğimizi sürekli hedef alan saldırıları yapanların hepsi emperyalistlerin taşeronluğunu yapıyor. Ama bu çok sürmez. Bizler aramızdaki birliği beraberliği, kardeşliği kuvvetlendirdikçe bunların tüm saldırıları boşa çıkacak. Bu toprakların kadim kurucu iradesi Kürtler, Türkler ve Araplardır. Bunların adil kardeşliğinde yeniden bu coğrafyanın geleceği şekillenecek” dedi.

Suriye Kürt Hareketi Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulhamid Tammo da; “Suriye’de halklarımızın beraberliğini, birlikte yaşamalarını rejim ayırmaya çalıştı. Bunun da PYD eli ile yaptılar. İnsanlarımızı oradan göç etmeye zorladılar. Biz Kürtler, Araplar, Türkler olarak yeniden birlikteliğimizi sağlama üzerine yoğunlaşarak çalışmak istiyoruz. Bu konuda ortak çalışmalar yapmak istiyoruz” dedi.

Aldemir, görüşmenin ardından Abdulhamid Tammo’ya Arapça ve Kürtçeye çevrilen kitaplardan hediye etti.

.

.