8. Öğretmen Sempozyumu Vakfımızda Değerlendirildi

0
181

8. Öğretmen Sempozyumu, Prof. Dr. Yasin Aktay, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İlçe Belediye Başkanları, Milletvekilleri ve STK temsilcilerinin katılımıyla vakfımızda değerlendirildi.

 

Gaziantep’te 3-4 Mayıs’ta düzenlediğimiz öğretmen sempozyumuna konuşmacı olarak katılan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay 4 Mayıs Pazar günü akşam yemeğinde vakfımızdaydı.

Prof. Dr. Yasin Aktay’ın gelişi vesilesiyle düzenlediğimiz yemekli toplantıya belediye başkanlarımızdan; Büyük Şehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu katıldı. Vekillerimizden Mehmet Sarı ve Mehmet Erdoğan’ın katıldığı toplantıda Ak Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, Gaziantep Adliyesi Komisyon Başkanı Hakim Fevzi Eroğlu ve Eğitim camiasından 8. Öğretmen Sempozyumuna ev sahipliği yapan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun ile Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mithat Sevin’de toplantıya teşrif ettiler.

Vakfımızın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Vakıf Başkanımız ve Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve yönetim kurulu üyelerimiz katıldılar.

Toplantıda; 3-4 Mayıs’ta düzenlenen Yeni Türkiye’de eğitimin paradigması ve Sivil Toplum konulu sempozyumun kısa bir değerlendirmesi yapılarak Yeni Gaziantep ve Yeni Türkiye vizyonunun değerlendirildi.

Prof. Dr. Yasin Aktay Türkiye’nin yeni bir süreçten geçtiğini vurgulayarak bir zihniyet değişiminden bahsetti. Özellikle son beş yıllık süreçte Türkiye’nin iç ve Dış politikalarında özgün bir yol izlemesinin halkın iradesinin şekillendirdiği hükümet programlarının uluslararası bir takım sözde dengeleri bozduğunu vurgulayarak sürecin kararlı bir şekilde yürütülmesi halinde Türkiye’nin bölgedeki etkinliğinin önemli düzeyde artacağını vurguladı. Yaşanan süreçte farklı ülkelerle Türkiye aleyhine dahi olsa, işbirliği yapan bir takım paralel unsurların olduğunu ve bu unsurların bir kısmının dindar çevrelerden olduğu gibi bir kısmının da seküler düşünceli gruplardan oluştuğunu vurgulayarak bu uyuyan hücrelerin Türkiye’nin attığı her olumlu adımda uyandıklarını ve Ülkemizin ayağına bağ olmak için entrikalar çevirdiklerini ifade etti. Bu tarz girişimlere yerel ve ulusal düzlemde uyanık olunması gerektiğini ve Yeni Türkiye vizyonunun şekillendiği şu günlerde sağlam ve kendinden emin adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Bir takım grupların her dönemin kazananı olma gibi bir yanılgıya düştüğünü ifade ederek ülkemizin sıkıntı yaşadığı günlerde olaylara bihaber kalan ve milletin aksine konumlanan zihniyetlerin hiçbir şeye muvaffak olamayacağını belirtti.

Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun düzenlenen sempozyumu iki gün boyunca takip ettiğini ve katılımın yoğun ve ilgili bir kitleden oluştuğunu vurguladı. 60 ilden gelen yaklaşık 450 katılımcının Yeni Türkiye’nin eğitim vizyonunu tartışması yapısal ve içerik olarak bir çok güzel sonuç doğuracağını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin açılışında konuşma yaptığı Öğretmen Sempozyumunun Anadolu’da yapılan önemli bir iş olduğunu ve memleketimizin ve ülkemizin bu tür hasbi çalışmalarla Yeni Türkiye vizyonunun içini dolduracağını ifade etti.

Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ülkemizde yaşanan birçok sorunun paradigmatik sorunlar olduğunu ve bu yüzden sorunlarımızı geçici pansuman tedavilerle değil derinlemesine incelemeli ve kalıcı çözümler üretmemiz gerektiğine vurgu yaptı. Ülkemizin son yüz yılında, bazen sivil bazen askeri bazen siyasi olarak on yıllık aralıklarla yapılan ve kiminde başarılı kiminde başarısız olan darbe girişimlerinin sonuncusunu 17 Aralık’ta yaşadığımızı vurgulayarak bu tür halkı ve Hakkı yok sayan girişimlerin eninde sonunda hüsrana uğrayacağını ve başarısız olacağını vurguladı. Millete ve değerlerine yapılan darbe girişimlerinin millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde bertaraf edilebileceğini söyleyen Aldemir bu birlik ve beraberliğin başını siyasiler, bürokratlar ve Sivil Toplum çekmelidir dedi. Şehrimizde başta eğitim olmak üzere birçok sorunumuzun kurumlar arası koordinasyon ile çözülebileceğini ifade ederken bu amaçla düzenlenen toplantıların artırılması ve sorunların tarafları ile birlikte çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Ak Parti İl Başkanı Ahmet Uzer; 17 Aralıkta ülkemizi etkileyen paralel girişimin baba ile oğulun, anne ile kızın, siyasi ile bürokratın ve sivil toplumun farklı renklerinin arasını açan bir fitne olduğunu vurguladı. Bu fitneyi bertaraf etmenin yolunun liyakatli ve erdemli insanların hak ettiği görevlere getirilmesi ve haksızlıkla elde edilen her türlü makam ve mevkiinin hiçbir şekilde hizmete dönüşmeyeceğini vurguladı.

Yapılan toplantıda somut sonuçlara da ulaşıldı. Ülkemizin birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğu bu günlerde Gaziantep olarak yine bir ilke imza atarak Ramazan etkinliklerinin üç belediyemiz ve farklı sivil toplum örgütleriyle koordineli olarak düzenlenerek ortak programlarla ihya edilmesi kararlaştırıldı. Şehrimizin manevi ve kültürel değerlerine uygun etkinliklerle mütevazı ve dolu dolu bir Ramazan ayı programları yapma kararı alındı.