Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği 550 Üniversiteli Yeni Türkiye’yi Konuşuyor

550 Üniversiteli Yeni Türkiye’yi Konuşuyor

0
550 Üniversiteli Yeni Türkiye’yi Konuşuyor

Anadolu Öğrenci Birliği’nin Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde ‘Yeni Türkiye’de Gençliğin Gelecek Tasavvuru’ üst başlığı ile düzenlediği sempozyumu açılış ve selamlama konuşmaları ile başladı.

Türkiye'nin dört bir tarafından 550 öğrencinin katılımı ile düzenlenen programa, Üniversiteler Arası Kurul Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhittin ATAMAN, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin ESEN, Gazeteci Yazar Aslan DEĞİRMENCİ, MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitimler Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Semih AKTEKİN, İyilikder Genel Sekreteri Av. Ahmet Sait ÖNER, Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Abdulvahit YÜCEL ve Anadolu Platformu Başkanı Turgay ALDEMİR katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel konuşmasında: "Yüz yıldır bu coğrafyanın insanları olarak ağladık, zayıf bırakıldık, kavli duaların ötesine geçemedik. Şimdi anti-emperyalist bir tutumla ayağa kalkmanın ve fiili duaları kuşanarak İslam dünyası adına Türkiye'nin geleceği üzerine söz söyleme ve eyleme geçme zamanı." dedi.

Açılış konuşması ile başlayan program selamlama konuşmaları ile devam etti.

"Sizler İslam Dünyası'nın Yeni Temsilcilerisiniz!"

Açılış konuşmasının ardından selamlama konuşmalarını gerçekleştirmek için kürsüye gelen Prof. Dr. Muhittin Ataman şu ifadeleri kullandı: "Yeni nesil sağlam kazanımlara sahip olarak İslam dünyasında uzun süreli tedbirleri almakla mükelleftir. Geleceğin dünyasında İslam'ın temsilcileri olan gençler sizlersiniz. Eğitim insani şeyleri kesbetme sürecidir. Sizler ilim edinmenin yanında bizi medeniyete kavuşturacak olan irfana ulaştıracaksınız."

Anadolu Öğrenci Birliği'nin ümmetin umudu olan gençlerden bir araya geldiğini ifade eden İyilikder Genel Sekreteri Av. Ahmet Sait Öner sözlerini "Gezici gençlerden, sokaklardaki uyuşturucu kullanan gençlerden, namlusunu size çeviren genç arkadaşlarınızdan sizler sorumlusunuz." şeklinde tamamladı.

Daha sonra kürsüye çıkan Memur-Sen Genel Bşk. Yardımcısı Mehmet Emin Esen "İşimiz zor, yolumuz uzun. Batı'nın vahşice gerçekleştirmiş olduğu zulmü bitirecek olan gençler sizlersiniz." şeklinde konuştu.

"Toplumun her kesimini birleştirici bir dil geliştirmeliyiz."

MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitimler Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Semih AKTEKİN ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Toplumun geri kalanından kopmamamız ve onlarla birleştirici bir dil geliştirmemiz lazım. Türk ve dünya klasiklerini okumamız gerekiyor. Aynı politik noktadan ve benzer sosyolojik ortamdan gelmeyen insanlara ulaşmamız ve bu düşünceleri onlara aktarmamız gerekiyor."

Mehmet Zeki Akgün ve gazeteci Aslan Değirmenci'nin gerçekleştirdikleri selamlama konuşmalarının ardından kürsüye gelen Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir: "Dağınık olduğumuz, sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz ve akletmediğimiz için düşmanlarımız kazanıyor. Sizler bizim gençlerimiz değil, dava arkadaşlarımızsınız." ifadelerini kullandı.

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından tebliğlerle devam eden program 5 gün sürecek. Programın ilk 3 gününde üniversite öğrencileri tarafından toplam 120 tebliğ sunulacak. Son 2 günde ise Yeni Türkiye ile ilgili seminer ve konferanslar gerçekleştirilecek.

Program, 7 Ağustos Perşembe günü sonuç bildirgesinin okunmasıyla sona erecek.