Ana Sayfa Kategoriler Haberler 529 Kişinin İdam Kararına İstanbul’dan Protestolu Tepki

529 Kişinin İdam Kararına İstanbul’dan Protestolu Tepki

0
529 Kişinin İdam Kararına İstanbul’dan Protestolu Tepki

“Darbeciler, Mursi’yi yargılayamaz”

Anadolu Platformu ve Anadolu Öğrenci Birliği’nin de içinde yer aldığı Mısırla Dayanışma Platformu tarafından Mısır’da 529 kişiye verilen idam kararını kınamak, İslam dünyasına yönelik saldırıları protesto etmek, Ümmetle dayanışma içinde olmak amacıyla protesto gösterisi düzenlendi.

Cuma Namazı sonrası Fatih Camisi’nin avlusunda toplanan binlerce duyarlı insan Rabia işaretleriyle Saraçhane Parkı’na kadar yürüdü. Vatandaşların da destek verdiği yürüyüşte sık sık, “İhvan’a selam, direnişe devam”, “Darbeciler, Mursi’yi yargılayamaz”, “Yaşasın küresel intifada”, “Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz” “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık” diye slogan attı. Mısır bayrağı ve bu ülkenin seçimle işbaşına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğraflarını taşıyan genç, yaşlı, kadın, erkek “Rabia” işaretleriyle 529 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

“Müslümanlar zulme boyun eğmez”, “Dünya bu zulme susacak mı?”, “İdamları durdurun” yazılı pankart ve dövizler taşıyan Müslümanlar, Saraçhane Parkı’ndaki anıta Mısır’da idama mahkum edilenlerin isimlerinin yazılı olduğu pankart astılar.

Göstericiler, Mısır’daki insan hakları ihlalleri ile idam kararlarına sessiz kalan Batılı ülkeler aleyhinde sloganlar attı.

Anadolu Platformu’ndan Ahmet Çamurluoğlu, Özgür-Der’den Rıdvan Kaya, İHH’dan Osman Atalay ve Müslüman Kardeşler Milletvekili Adil Raşit birer konuşma yaptılar. Coşkun bir topluluğun sık sık tekbirler getirerek ve sloganlar atarak kestiği konuşmalarda;

 “Mısır’da iki celsede ve 20 dakikada 529 kişi hakkında idam kararı verilmesi tarihin utanç sayfalarında yerini almıştır. Darbe karşıtı Müslümanların sivil eylem alanı olan Rabiatü’l Adeviye’de öldürerek bitiremedikleri Esma’ları, üniversiteli gençleri ve Mısır’ın duyarlı insanlarını önce zindanlara doldurdular. Şimdi de çok kötü bir tiyatroyu hatırlatan sahte mahkemelerle Mısır’ın özgür iradesini idam etmek istiyorlar. İdam kararının askeri darbeyi gerçekleştirenler ve onlara destek verenler için de utanç kaynağıdır. Mısır halkı ne yazık ki tüm katliam, yaralama, yasadışı baskı ve sindirmelere karşı yalnız bırakılmıştır. Mısır cuntasına sahip çıkan Batılı ve bazı Arap ülkelerinin tutumu cuntayı cesaretlendirmiştir. Darbeciler zulümde sınır tanımadıklarını bir kez daha dünyaya gösterdiler. Zalimleri ve onlara destek verenleri lanetliyoruz. Mısır halkı ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Biz bu darbecileri ve yargılama yöntemlerini iyi biliyoruz. Bu uygulamalar bize İstiklal Mahkemelerini hatırlatmaktadır. Mısır halkı tüm baskı ve zulümlere rağmen mücadelesine devam edecektir. TBMM’de grubu bulunan partilerin Mısır’daki idam kararına ortak tepki göstermesi geç de olsa olumlu bir adımdır. Dünya kamuoyunu idamlara karşı tepki göstermeye davet ediyoruz.

Mısır halkı tarihinde ilk kez cumhurbaşkanını seçmiş, ancak küresel güçler buna bir yıl bile tahammül edememiştir. Mısır halkı bir yıldır direniyor ve bedel ödüyor. Batı dünyasının, Mısır’daki idam kararına sessiz kalması en iyi yaklaşımla çifte standarttır.”

Müslüman Kardeşler Milletvekili Adil Raşit de alandakilere hitaben yaptığı teşekkür konuşmasında, Müslümanların İstanbul’da tek bir yürek halinde Mısır’daki kardeşlerini desteklemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Müslümanlardan kendilerine ve Suriyeli kardeşlerine dua etmelerini ve desteklerini sürdürmelerini isteyen Raşit, Mısır’daki mücadelelerinin sonuna kadar süreceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından “Grup Yürüyüş” ilahi ve marşlar seslendirerek Mısır halkına olan desteklerini ifade ettiler.