Ana Sayfa Kuruluşlar 529 İdama Karşı 529 Dakika Kesintisiz Canlı Yayın !

529 İdama Karşı 529 Dakika Kesintisiz Canlı Yayın !

0
529 İdama Karşı 529 Dakika Kesintisiz Canlı Yayın !

Vicdanımızın Sesi Her Yerde

Adana Radyo Barış, anlamlı ve bir o kadar da dikkat çekici bir organizasyona imza attı.


Yaptığı programlarla Adanalıların beğenisini kazanan Radyo Barış, hayata geçirdiği ilklerine bir yenisini daha ekleyerek Mısır’da darbe karşıtı 529 kişiye verilen idam cezasına karşı 529 dakika kesintisiz canlı yayın yaptı. Program stüdyo konukları, canlı telefon bağlantıları, mesajlar, şiir, ezgi, marş, makale ve basın bildirilerinden oluşan zengin bir içerikle devam etti. 


Sabah saat 08.00 itibariyle  başlayan canlı yayın programının sunuculuğunu Radyo Barış Genel Müdürü Mehmet Çakmak yaptı. Programda Adana’da faaliyet gösteren Ülfet Derneği, Adyar (İHH), Asımın Nesli Derneği, İnsan ve Medeniyet Hareketi Adana Şubesi, Kalem Vakfı ve Zümrüd-ü Anka Uluslararası Öğrenci Derneği Başkan ve temsilcilerinden oluşan seçkin stüdyo konukları yer aldılar.


Ortak bir noktaya dikkat çeken STK Temsilcileri; verilen idam kararlarının gayr-ı hukuki,  planlı bir yıldırma politikası olduğunu ve yapılan gösteriler neticesinde görüldüğü gibi İslam dünyasının dirilişine katkıda bulunduğunu ifade ettiler.


Programa canlı telefon bağlantısı aracılığıyla katılan konuklar arasında ise Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Nida Yayınları Genel Koordinatörü Recep Songül ve Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak gibi önemli isimler de yar aldı.


Firavunların geçmişte uyguladığı soykırım, katliam ve asimilasyon politikalarının bugün çağdaş firavunlar tarafından uygulamaya konulduğunu belirten Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan, Tevhid ve şirk mücadelesinin bugün de devam ettiğini vurguladı. Demokrasi havarisi kesilen Batı dünyasının verilen hukuksuz idam kararları karşısında üç maymunu oynadığını ve böylece helvadan putlarını yediğini söyleyen Kayan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bulunduğumuz her zeminde mazlumların sıkıntılarını Dünya gündemine taşımalıyız. Mazlumların gözü-kulağı, eli-ayağı olmalıyız. Yapılan zulümler karşısında susmamalıyız, şayet susarsak suçluluğu kabul edip zulme razı oluruz manasına gelir. Mısırlılar evlatlarına saf, nurlu ve şiddete bulaşmamış bir direnişi miras bıraktılar. Geçmişte gençlerimiz El Ezher’e ilim tahsiline giderlerdi artık onun yerini “Adeviye Mektebi” aldı. İdama mahkum olanlar İslam’ın 6. şartının Direniş, 7. şartının Özgürlük, 8. şartının ise Şehadet olduğunu bize öğrettiler” dedi.


Ramazan Kayan’ın ardından telefon bağlantısı kuran Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ise verilen idam kararlarının siyasi olduğunu belirterek; “Batıdaki şer odakları İslam Dünyasına saldırmaya her zaman olduğu gibi devam ediyorlar. Mısır’daki devrimci direniş Mursi’yle beraber tekrar hayat buldu. Ancak emperyalist ve siyonistlerin uşaklığını yapan cunta yönetimi halkların özgürlük arayışını katliamlarla bastırmaya çalışıyorlar ve Mısırlı müslümanlar da yaşamaktan çok şehadeti seçiyorlar. Düzmece mahkemeler kurularak idam kararları çıkartılıyor fakat bu kararlar özgürlüğü tadan müslümanları yollarından alıkoyamayacaktır. Bu cezalar müslümanlar adına bizleri onurlandırıyor. Dünya çapında yapılan eylemlerden anlaşılacağı gibi şu anda bir uyanış yaşanmaktadır. Bu direniş bilinçli bir varoluşa vesile olacaktır. İktidardan daha önemli olan Onur’dur. Rabbim bizleri iktidar hırsına kapılıp onurunu kaybedenlerden eylemesin” dedi.


Ardından programa katılan Nida Yayınları Genel Koordinatörü Recep Songül, tarihte böylesine benzer sıkıntılarla hiç karşılaşılmamış olduğunu belirterek, Mısır’da ciddi hak ihlallerinin olduğunu ve Dünyanın gözünün içine baka baka bir hukuk katliamı yapıldığını dile getirdi. Medeniyetiyle iftihar eden Batı’nın bu tavrıyla beraber medeniyetinin çöktüğünü, Haçlıların intikam duygularını hal diri tuttuklarını ve Dünya hukuk tarihinde örneği bulunmayan bir karar verildiğini söyleyen Songül, Dünya çapında yapılan tepki gösterileriyle İslam Dünyasını zulme karşı sessiz kalmadığını ve bu vesileyle de Mısırlı kardeşlerine sahip çıktığını söyledi.


Son olarak canlı yayına bağlanan Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak’da “Dünya’ya hukuk dersi verenler yapılan darbeye darbe diyememekle bu kararlar karşısında cinayete ortak oluyor. Bu kararlar İsrail’in, yerli işbirlikçilerin ne Vatikan’ın gölgesinde verildi. Darbeci Sisi’nin  iki türlü celladı var. Bunlar baltacılar ve onlardan farksız olan yargıçlardır. İhvan’ın kuşatması altında olan İsrail varolma refleksiyle bu komploları oyuna koydu” dedi. 


Adana genelinden oldukça yoğun katılım ve ilgiye sahne olan radyo programı zamanın yetersiz kalması sebebiyle saat 18:00 civarında ancak son bulabildi.