5 Şehir 5 Film – GALA

0
5 Şehir 5 Film – GALA

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” adlı eserinden yola çıkarak, lise öğrencileri tarafından hazırlanan ve 5 ayrı kısa filmden oluşan, “5 Şehir 5 Film Projesi”nin galası yapıldı.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Beş Şehir" adlı eserinden yola çıkarak, lise öğrencileri tarafından hazırlanan ve 5 ayrı kısa filmden oluşan, "5 Şehir 5 Film Projesi"nin galası yapıldı. 

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde hayata geçirildi. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, aileler ve öğretmenlerin katılımıyla, Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'ndeki galada konuşan, Anadolu Platformu Genel Başkanı Turgay Aldemir, projenin hayat vererek devam etmesi gerektiğini dile getirdi. 

Aldemir, projenin gençlik için heyecan verici olduğuna işaret ederek, "Bu, kadim bir hikaye. Bunun devam etmesi lazım ve en önemlisi de bu projedeki gençlerimiz, inşallah burayı bir dayanak noktası yaparak, gelecekte bunları ilerilere taşırlar" dedi. 

Konya, Erzurum, Bursa, Ankara ve İstanbul'un medeniyet değerleri açısından önemli olduğunu vurgulayan Aldemir, "Konya, Selçukluların başkenti. Erzurum, Saltukluların merkezi. Bursa Osmanlı'nın kuruluşunu gerçekleştirdiği, her şeyiyle bir baş yapıt. Diğer taraftan İstanbul, 4 tane imparatorluğa beşiklik etmiş, Napolyon'un, 'Dünyanın başkenti' dediği şehir. Ankara da şu anda başkent" ifadelerini kullandı. 

Turgay Aldemir, şehirlerin kadim arka planlarına yolculuk yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: 

"Bu projede, şehir ve insan ilişkilerini irdelemiş olduk. Bu şehirlerin önemi, şehir ve insan ilişkileri, bu proje içerisinde defaatle vurgulandı ve müşahede edildi. Şehirlerin ruhu, içerisinde yaşayan ve daha önce yaşamış insanlarla, bir bütünlükle yol alır. Yoksa sadece görünenden ibaret bakarsak, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bu seçtiği şehirleri anlamak, oldukça zor olsa gerek." 

Genç sinemacılara ihtiyaç olduğunun altını çizen Aldemir, "İslam tarihi alanında onlarca eser okumuşuzdur fakat 'Çağrı' filminin gerçekliği, canlılığı, zihnimizde son derece etkileyici izler bırakmıştır. Bu proje, 'Neden yeni Mustafa Akad'lar bu topraklardan çıkmasın'ın başlatılmış önemli bir adımıdır. Onun için bu alanda yapılacak çalışmaları, yeniden güçlendirmemiz lazım. Müslüman bir yönetmen olarak Mustafa Akad bunları yaptı" diye konuştu. 

– Yücel: "Türkiye değişti. Dünya değişti" 

Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahid Yücel de projenin hayırlı olacağına inandığını söyleyerek, "Bugün Türkiye değişti. Dünya değişti. Camilerin aldığı pozisyon, geçmiş medeniyetimize duyduğumuz ilgi ve alaka ve bu kitabın yazıldığı dönemi hep birlikte düşündüğümüz zaman, aslında '5 Şehir'in yeniden yazılması veya yorumlanması gerekiyordu. Bu anlamda arkadaşlarımız güzel bir adım attılar" dedi. 

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yazılarında anlatının yanı sıra bir dert olduğunun altını çizen Yücel, şöyle konuştu: 

"Tanpınar, Yahya Kemal Beyatlı'nın öğrencisidir. Onun da içinde, Yahya Kemal gibi bir hüzün, bir sızı, bir huzursuzluk vardır. 'Beş Şehir'de Tanpınar, şehirleri gezerken, şehirlerin en önemli tarihi eserleri olan camilere gider bakar. O yıllarda camiler, buğday ambarıdır, ahırdır veya kullanılamamaktadır veya bazı camiler kayıptır. Bunlara karşı içinde büyük bir hüzün birikir ve bunları anlatır. O günlerde yapılan çimentolu binalardan rahatsız olur. Çünkü kayıp gitmektedir yaşanan hayat ve medeniyet." 

Projenin koordinatörü Mehmet Gültekin ise öğrencilerin çekimlere başlamadan önce, senaryo ve kamera bilgisi eğitimi aldığına dikkati çekti. 

Öğrencilerin, okudukları kitaba ilişkin katıldıkları şehir ve kitap söyleşilerinde, 'Beş Şehir' kitabını ve şehri konuştuklarını aktaran Gültekin, "Projenin ilk bölümünde şehirler ve 'Beş Şehir' üzerine söyleşiler, toplam 10 hafta sürdü. Öğrencilerin, İstanbul'un uzak ilçelerinden her hafta sonu, Anadolu Öğrenci Birliği genel merkezinin yer aldığı Fatih ilçesine, büyük bir özveriyle gelmeleri ve katılımın hemen hemen hiç fire vermeden devam etmesi, konulara ilgisinin bir göstergesi olarak düşünülebilir" diye konuştu.  

Proje kapsamında öğrenciler, 4'er kişiden oluşan 5 grup halinde, "Beş Şehir" kitabında geçen Bursa, İstanbul, Konya, Erzurum ve Ankara şehirleri hakkında senaryolar yazdı. Öğrenciler, yazdıkları senaryolarla, yaklaşık 1 yıl süren çalışmanın ardından, üç farklı üniversiteden 3 sinema öğrencisi Zehra Aldemir, Abdullah İlhan ve Asude Boztaş'ın asistanlığında kısa filmler hazırladı.

5 Şehir 5 Film Projesi’nde yolun sonuna gelindi.

Bir kısa film çekeceğim ama senaryosunu da kendim yazmak istiyorum diyen lise öğrencileri,  Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen 5 Şehir 5 Film Projesi’ne kulak vererek eğitimlerini tamamladılar.

5 Şehir 5 fiilm Projesi  başladığı günün heyecanıyla devam etti

Ekim 2014’te başlayan 5 Şehir 5 Film projesinin ilham kaynağı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 5 Şehir kitabı. Tanpınar,  ‘5 Şehir’ kitabında, İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Erzurum şehirlerini şiirsel bir dille anlatarak bu şehirlerin farklı dönemlerini kendi gözlemleriyle yazıya aktarmış.

 

YAKIN PLANDAN 5 ŞEHİR 5 FİLM

5 Şehir Kitabı Öğrencilere ilham Kaynağı Oldu.

Bir gezi kitabından yahut bir seyahatnameden çok farklı olan 5 Şehir, kuru bir tarihi bilgi, sade bir gezi rehberi ya da bir şehir coğrafyasının anlatıldığı kitaplardan farklı olarak his, sanat, estetik, Kültür ve bilgi birikimi içerisinde yoğurulmuş bir yapıt olan 5 Şehir kitabı öğrencilere ilham kaynağı oldu.

Gelenekle Modernlik Arasına Sıkışan Şehirler

Tanpınar, eseri "Beş Şehir'in asıl konusunu, ‘hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir." olarak ifade etmiştir.

Beş Şehir, eski ile yeninin daimi bir çatışmasıdır aslında. Sürekli bir hesaplaşma, bir karşılaştırma söz konusudur eserde. Tanpınar, geçmişe güncelin penceresinden bakarak bir inşa eyleminde bulunmuştur.

Beş Şehir'in ilk şekli önce Ülkü mecmuasında dizi yazı olarak yayımlanır. Bu yazıların neşrinden sonra Tanpınar bu illere Konya'yı da ilâve ederek denemelerini kitaplaştırır.

Beş Şehir'in ikinci baskısı ise 14 yıl sonra 1957 yılında yayımlanır. Bu ikinci baskı da birçok farklılık ve ilaveler, eksiltmeler göze çarpar. En fazla ekleme ve çıkartmanın İstanbul'da yapıldığı görülür. En uzun bölüm İstanbul'dur.

Öğrenciler ‘5 Şehir’le Yeniden Buluştu

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında yürütülen 5 Şehir 5 Film Projesinde öğrenciler Tanpınar’ın 5 Şehir kitabıyla buluştular. Proje kapsamında projeye dahil olan 20 Lise öğrencisi kendilerine dağıtılan 5 Şehir kitabını büyük bir istek ve arzuyla okudular. Proje kapsamında yapılan şehir ve kitap söyleşilerinde öğrenciler, okudukları kitap çerçevesinde söyleşiye gelen hocalarıyla hem şehri konuştular hem de 5 Şehir kitabını tartıştılar.

Projenin ilk bölümünde, şehir üzerine söyleşiler ve 5 Şehir kitabı üzerine söyleşiler toplam 10 hafta sürdü. Öğrencilerin İstanbul’un uzak ilçelerinden her haftasonu Anadolu Öğrenci Birliği genel merkezinin yer aldığı Fatih ilçesine büyük bir özveriyle gelmeleri ve katılımın hemen hemen hiç fire vermeden devam etmesi, öğrencilerin konulara ilgisinin br göstergesi olarak düşünülüyor.

Öğrenciler  Senaryo Ve Kamera Bilgisi aldı

20 öğrenci 10 haftalık şehir ve kitap söyleşileri  maratonundan sonra  Şubat sonunda başlayan senaryo eğitimi ve kamera bilgisi eğitimi de aynı yoğunluk ve istekle devam etti. Dersler interaktif bir şekilde işlendi. Öğrenciler  neşeli ve canlı bir şekilde büyük bir dikkatle hocaları dinledi. Öğrenciler, notlar alarak   kendilerinden istenen çalışmaları büyük bir istekle yaptılar.

Senaryo Yazdılar

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen 5 Şehir 5 Film Projesinde yazı yazmanın çok zor olduğunu düşünen öğrenciler aldıkları şehir üzerine nasıl bir senaryo yazacaklarını tartıştılar.

10 kız ve 10 erkek öğrencinin katıldığı projede birkaç haftalık temel senaryo eğitiminden sonra  her  4 öğrenci bir şehri alarak kendi aralarında bir ekip oluşturdular. Oluşturulan bu senaryo ekibi aldıkları şehir üzerine yoğunlaştılar. Öğrenciler hocaları eşliğinde beyin fırtınası yaparak  çekecekleri 3-8 dakika arası kısa film senaryosuna odaklandılar.

Kamerayla tanışmak

5 Şehir 5 Film kapsamında projeye katılan öğrenciler, daha önce ancak filmlerde ya da rastlantı eseri sokaklarda film çekimlerinde gördükleri profesyonel kameralarla ve fotoğraf makineleriyle tanıştılar.  Sinematografi ile tanışan öğrencileri büyük bir heyecanla kamera arkasına geçtiler. Öğrenciler hocalarının anlattığı teknik bilgileri dikkatle dinleyip uygulamaya çalıştılar. Eğitimde, kamera bilgisi dahilinde lensler, mikrofon kullanımı, ışık bilgisi, ses bilgisi gibi bilgilerin yanında iso ayarı, beyaz ayarı gibi kamera ayarları ve kamerayı omuzda ve tripotla kullanmayı da uygulamalı bir şekilde öğrendiler.

Öğrenciler, uygulamalı öğrendikleri sinematografi bilgilerini önce İstanbul’un en zengin tarihi mekanlarının yer aldığı Fatih ilçesinde sokaklarda hocalarıyla pratik yaptılar.

 

Bizim filmimiz daha iyi olacak

Bir yandan sinematografi diğer yandan senaryo yazımı eğitimi alan 5 ekipten oluşan öğrenciler İstanbul’da çekimler yapıp İstanbul  dışındaki şehirlere de Eylül 2015’den itibaren çekim yapmak için yolculuk yaptılar.

Öğrenciler, ‘5 Şehir’ İçin Kamera Arkasında

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen 5 Şehir 5 Film Projesine katılan İstanbul’un farklı semtlerinden  20 lise öğrencisi, 11 aydır devam eden kısa film eğitimlerini bitirerek film çekimleri için sahaya indiler.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘5 Şehir’ isimli eserinin ilham verdiği 5 Şehir 5 Film Projesi’nde İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Erzurum şehirleri, öğrencilerin kendi yazdıkları senaryolar ekseninde  kısa film olarak çekimleri yaptılar.

Ahmet Hamdi Tanpınar, ‘5 Şehir’ kitabında İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Erzurum şehirlerini şiirsel bir dille anlatarak bu şehirlerin farklı dönemlerini kendi gözlemleriyle yazıya aktarmış.

5 Şehir 5 Film Projesi, eğitimci Mehmet Gültekin’in koordinatörlüğünde  üç farklı üniversiteden 3 sinema öğrencisi Zehra Aldemir, Abdullah İlhan ve Asude Boztaş’ın asistanlığında yürütüldü.

Yaklaşık 11 aydır 20 öğrenciyle devam eden projede, öğrenciler, Tanpınar’ın ‘5 Şehir’ kitabını okuduktan sonra 5 şehrin tarihi, coğrayası ve sosyolojisi hakkında seminerlere katıldı. Yazarlarla 5 şehir hakkında söyleşiler yapıldı. Öğrenciler bu temel bilgilerden sonra senaryo yazımı, foroğraf,kamera, ışık ve ses eğitimleri aldılar. Genel teorik bilgilerini tamamlayan 5 şehir 5 film projesi öğrencileri İstanbul’un tarihi ve kültürel değerleri için önemli mekanlardan Eminönü ve Galata Köprüsü üzerinde ilk çekimlerini gerçekleştirdiler.

5 Şehirde Çekimler

İstanbul

Türkiye’yi gezmeye ve fotoğraf çekmeye gelen bir gezginin İstanbul’da güzel fotoğraflar çektikten sonra çay içmek için oturduğu bir çayocağında fotoğraf makinesini unutması ve fotoğraf makine çantası üzerindeki iletişim adresinden gezgine ulaşan genç çaycı ile olan yazışması konu ediliyor.

Ankara

İlk yolculuğunu Ankara yapan öğrenciler Ankara’nın tarihi mekanlarında çekimler yaptılar.

Bir gencin Ankara2da işbaşvuru sürecini anlatan kısa filmi öğrenciler yazdıkları senaryo eşliğinde çektiler. Hacı Bayram Camii, Kızılay, Ulus, Hamamönü gibi mekanlarda çekim yapan öğrenciler Keçiören Belediyesi huzurevi misafirhanesinde yaşlıları ziyaret edip onlarla sohbet ettiler.

Konya

Ankara’dan sonra bu kez 4 öğrenci Konya’ya gitti. Konya’da Şeb-i aruz törenleri için bir ödev hazırlayamak isteyen İstanbul’dan gelen bir genç kızın Konya’da yaşayan halası kızıyla yaşadığı diyalog ve halası kızına Konya’yı sevdirmek için yaptığı şaka kısafilme aktarılıyor. Bu çekimler için Alaattin tepesi, Mevlana Camii ve Türbesi, İnce minare, Şems-iTebrizi ve Akyokuş tepesi gibi mekanlarda yapılan çekimler sonrası öğrenciler İstanbul’a dönüş yaptı.

Erzurum

Erzurum’u Erzurumlulara sormak için yola çıkan 4 öğrenci Erzurum’un 3’lü Kümbet, Çifte Minare, Erzurum Kalesi, Cumhuriyet Caddesi, Yakutiye Medresesi, Taşhan ve Ulu Camii gibi mekanlarda çekimler yaptı. Bu kısa film, biri sunucu diğeri kameraman İki öğrencinin Erzurum hakkında bilgi almak için Erzurum halkıyla yaptığı röportajları anlatıyor.

Bursa

İstanbul’a yakın olması dolayısıyla kısafilm projesi için ensona alınan Bursa’ya da 4 öğrenci çekim yapmak için yolculuk yaptı.

Tarih ve kültürel mekanların yoğun olduğu Bursa’da gelenkle modernlik arasına sıkışmış bir kenti yansıtmaya çalışan bir senaryoyu çekmeye çalışan öğrenciler, Ulu Camii, Yeşil Türbe, Osman bey ve Orhan Gazi türbeleri, Tophane gibi yerlerde yapılan çekimlerle modern bursa görünüşünü kayıt altına alan öğrenciler nasıl bir kentleşme olması gerektiğini görüntülerle sorguluyor.