5. Bölge Hizmet İçi Eğitim Programı Gerçekleştirildi

0
235

Anadolu Platformu Eğitim Komisyonu 2015 yılı 5. Bölge Hizmet İçi Eğitim Programı Konya’da gerçekleştirildi.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Eğitim Komisyonu 2015 yılı 5. Bölge Hizmet İçi Eğitim Programı EKİM-DER'in ev sahipliğinde Konya'da gerçekleştirildi.  

Alanya, Antalya, Isparta, Denizli, Karaman, Manavgat, Yalvaç gibi 5. bölgenin çevre il ve ilçelerinden gelen eğitim gönüllülerinin katılımlarıyla kapsamlı bir eğitim programı düzenlendi. 

Program, Anadolu Platformu tanıtım sinevizyonunun izlenmesi, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından EKİM-DER Derneği Başkanı Salih Zeki Keş'in açılış konuşmasıyla başladı.

Programın içeriğinden bahseden Salih Zeki Keş, konukları selamlama konuşmasından sonra Anadolu Platformu 5. Bölge Temsilcisi Hasan İlhan ''Ders Halkalarında Verimlilik ve Motivasyon'' adlı konuşmasıyla verimliği artırmak adına neler yapılması gerektiğine dikkat çekti. 

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Üyesi Gazi Kılıçparlar ''Eğitim Paradigmamız ve Teşkilat Anlayışımız'' konulu sunumuyla teşkilatlanma içerisinde eğitim anlayışının ne olması gerektiği konusunda bilgi verdi.

Kılıçparlar, eğitim sisteminin en temelinde başlayan algı oluşturulmasının batı dünyasının istediği şekilde şekillendiğini söyleyerek teşkilat olarak bunun nasıl aşılabileceğini anlattı. Gazi Kılıçparlar, “Bugünün yargılarıyla geleceğin ihtimallerinin olmayacağını belirtirken, kısaca, geçmişin yorumunu günümüze uyarlama ve gelecek için iddiadan bahsediyorsak temellerini bugünden başlayarak atmalıyız” dedi. 

Gazi Kılıçparlar'ın konuşmasının ardın yarım saatlik çay arası verildi. Samimi karelerin ortaya çıktığı çay arasında platform gönüllüleri kaynaşarak yaptıkları faaliyetleri birbirleri ile paylaştılar. 

Programda, Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Özbek “Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Özbek, sunumunda; eğitimin temel anlayışı içerisinde peygamber efendimizin yaşayışı ve Kur’an’ın çerçevesinde nasıl olması gerektiğini kısaca anlattı.

“Eğitim vermek temelde karakter yaratmaktır” diyen Prof Özbek, eğitimin amaç ve vasıflar üzerine kurulu olması gerektiğini vurguladı. Özbek, konuyu, değişim kavramı çerçevesinde anlatmaya çalıştı. 

Konuşmanın ardından namaz ve yemek arası verildi. Misafirlere, Konya'nın önemli lezzetlerinden etli ekmek ikram edildi. 

Yemek sonrasında “Kur’an Okumanın Gerekliliği ve Kur'an-ı Anlamada Temel İlkeler'” başlıklı sunumuyla Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Çiftçi, doğru Kur'an okumanın önemine dikkat çekti. 

Sunum bitiminde ise; EKE (Evde Karakter Eğitimi) Menşure Özhazar, Anadolu Öğrenci Birliği ve Orta Öğretim – Muhammet Çağlıyan, ve İl ve İlçe Teşkilatlanmaları – Gazi Kılıçparlar başkanlığındaki atölye çalışmalarıyla hizmet içi eğitim programı son buldu.