Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Kadın ve Aile Derneği 4. Kadın Çalıştayı Adana’da Gerçekleşti

4. Kadın Çalıştayı Adana’da Gerçekleşti

0
4. Kadın Çalıştayı Adana’da Gerçekleşti

Akadder (Anadolu Kadın ve Aile Derneği) tarafından düzenlenen 4. Kadın Çalıştayı Ülfet Derneği ev sahipliğinde gerçekleşti.

Akadder (Anadolu Kadın ve Aile Derneği) tarafından 4.ncüsü düzenlenen ve "Bizi Biz Yapan İlkeler" üst başlığıyla gerçekleşen 4. Kadın Çalıştayı 21-22 Mart tarihlerinde Ülfet Derneği ev sahipliğinde gerçekleşti. Yaklaşık 20 ilden 50 civarında Kadın Komisyonları temsilcisinin katılım gösterdiği program, 21 Mart Cumartesi günü Ülfet Derneği Konferans Salonunda başladı. 

 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Akadder  Adana, Osmaniye ve Elbistan sorumlularının selamlama konuşmalarıyla devam etti. Daha sonra Ülfet Derneği Kadın Komisyonu tanıtım videosu gösterime sunuldu. Ardından tanışma aşamasına geçilerek farklı illerden gelen temsilcilerin birbirlerini tanıması ve kaynaşması sağlandı. Tanışmanın ardından çalıştayın ilk programı olan "Modern Zamanlarda Cemaat Olmak" konulu panele geçildi. Kamer Çamurluoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Dava, Cemaat, Kardeşlik, Ümmet olma ve Birlikte yaşama gibi kavramlar ele alınarak analizler yapıldı. Verilen aranın ardından günün ikinci paneli olan ve Fatma Yiğittürk moderatörlüğünde gerçekleşen sunumlarda İstişare, Meşveret, Gönüllülük, Sorumluluk ve Aidiyet kavramları konuşularak bu konuda ortak bir algı ve hassasiyet oluşturulması hedeflendi. 

 

"Muhataplarımızın problemlerini önemseyip çözüm önerileri getirmeliyiz, zor zamanlarında yanlarında olmalıyız, gönül dilimizi kullanmalıyız, elimizi, gönlümüzü ve cebimizi her daim açık tutmalıyız, motivasyonumuzu diri tutmalıyız, sorumluluk; kendi davranışlarımızın neticesini üstlenme halidir, sorunlarımızı paylaşmadığımız zaman fedakarlık yorgunluğu dediğimiz şey ortaya çıkar, yapacağımız işlerin sonuçlarının neler olacağını hesap ederek hareket etmeliyiz, gönüllü gücünü Allah'tan alır,insan kendi yaradılışına değer verdiği zaman gönüllü olacaktır" gibi cümlelerin ön plana çıktığı panelin ardından Anadolu Platformu Yön. Krl. Üyesi ve Ülfet Derneği Yön. Krl. Başkanı Gazi Kılıçparlar'ın "Anadolu Platformu Örgütlenme Biçimi" konulu sunumu gerçekleşti.

 

Konuşmasında Akadder'in öneminden bahseden Kılıçparlar, Anadolu Platformu'nun aile merkezli bir yapı olduğunu hatırlatarak kadınların aktif çalışma sahasında olması gerekliliğine vurgu yaptı. Akadder'in nitelikli insan kazanımına önem vermesi gerektiğini, platforma bağlı bütün vakıf ve derneklerde Akadder'in temsiliyetinin bulunmasını, yeni kazanımlara odaklanırken bir alan karmaşasına mahal verilmemesini ve Akadder'in ölçeğini daha da genişleterek projeler üreten bir kurum haline gelmesinin gerekliliğinden bahseden Kılıçparlar, kadınların içerisinde bulunmadığı her işin yüzde ellisinin eksik olduğunu vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Verilen aranın ardından Gazi Kılıçparlar ile beraber Anadolu Platformu Yön. Krl. Başkanı Turgay Aldemir ve Akadder Yön. Krl. Başkanı Rabia Aldemir'in de iştirak ettiği Akadder Genişletilmiş İstişare Toplantısına geçildi. Daha samimi ve özel bir ortamda gerçekleşen toplantıda konuşan Turgay Aldemir, dünü kutsayarak bugünü yaşayamayız diyerek geçmişten günümüze geniş bir perspektifle dikkat çekici tespitlerde bulundu. "Biz her unsurda kendimiz kalarak varolmalıyız, bizler her alanda insan yetiştirmeye talibiz, siyasete ilgiliyiz, müdahiliz ama siyasetin üstündeyiz, her süreçte herkese nasihat eden tarafız" gibi ifadelerle konuşmasını sürdüren Aldemir, birbirimizin ayağına basmadan bu yolda yürümeliyiz dedi. Geniş bir katılımla devam eden toplantı gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

 

Çalıştayın ikinci günü dernek binasında yapılan kahvaltıyla başladı. Daha sonra Bölge Çalıştaylarının Planlanması (Grup Toplantıları) Toplantısına geçildi. İl temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya Akadder Yön. Krl. Başkanı Rabia Aldemir başkanlık etti. Bölgesel anlamda neler yapılabileceğinin görüşüldüğü toplantının ardından Rabia Aldemir'in "Bizi Biz Yapan Değerlerimiz" konulu sunumu oldu. Hasbihal tarzında gerçekleşen konuşmanın akabinde program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Akadder (Anadolu Kadın ve Aile Derneği) 4. Kadın Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

 

Bir araya gelmek bir başlangıçtır.

 

Bir arada kalmak bir ilerlemedir.

 

Bir arada çalışmak ise başarının ta kendisidir!

 

Toplumu sırtında yük olmadan severek taşıyan biz kadınlar, gidişatımıza daha iyi nasıl yön veririz düşüncesindeyiz ve bu yolda inisiyatif alarak ilerliyoruz.

 

Bugünü doğru anlayarak çözüm üretecek kadınlar geleceği şekillendirecektir. Bunun için ölçek büyütüp projeler üretmek için çabanın gerekliliğini önemsiyoruz.

 

Modern zaman kavramı kişiyi bireyselleştirir, bu da insanı yalnızlaştırır. İşte bu noktada cemaat olmak; bireyi kuşatmaktır.

 

Bugün en çok yıpratılan kavramlardan biri cemaattir. Biz bu kavramı amaçlı, planlı ve koordineli çalışmalarla yeniden diriltmeliyiz.

 

İslami örgütlenme modeli olan istişare, ehliyet, mesuliyet gibi ilkesel ve paylaşımcı; yardım ve dayanışma gibi ahlaki; zulme boyun eğmeme, direnme ve sürekli mücadele gibi pratik vasıfları içinde barındırmalıdır.

 

“İnsan insanın kurdudur” anlayışı yerine “insan insanın cennetidir” anlayışı benimsenmelidir.

 

“İnananlar kardeştir” emrinin teoride varolduğu gibi pratikte de varolması için elimizi taşın altına koymalı, inisiyatif almalıyız.

 

Kürt meselesi bölge sorunu değil, insan hakları sorunudur.

 

Kürt meselesi çözülmeden kardeşlik sorununun da çözülemeyeceği bilinmelidir.

 

Müslümanlar olarak süreç bizi, bizler de süreci olgunlaştırmalıyız.

 

Arabulucu çözümler noktasında barış sürecine katkı sunmayı önemsemeliyiz.

 

Gönüllülük; gücünü Allah, Kur’an, doğa ve insan sevgisinden alan bilgi, birikim ve deneyimlerini birleştirerek toplumun tüm kesimlerine ulaştırabilen, özveri ve sabırla hiçbir menfaat beklemeden katkı sunmanın eylemini, erdeme dönüştüren toplulukla yapışan çalışmadır.

 

Bizi farklı kılan en önemli şey yaptığımız çalışmaların insana dönüşüyor olmasıdır.

 

Siyasete ilgiliyiz ve müdahiliz ama siyasetin arka bahçesi değiliz. Biz adaletin ve özgürlüğün tesisi için her süreçte herkese nasihat eden taraf olmalıyız. Hiçbir çıkar ilişkimiz olmamalıdır.

 

Medeniyetlerin kesiştiği, adaletin hayat bulduğu bir coğrafyadayız. Geçmişe hapsolmadan yeni gelene ek yapabilmeliyiz. Bizler daha ciddi bir örgütlenmeyle Dünya’ya dönük çalışmalar yapabilmeliyiz.

 

Neyi büyütmek istiyorsak, neye özen gösteriyorsak, onun büyüyeceğinin ve gelişeceğinin farkındayız. Yaptığımız çalışmaların bize bir emanet olduğunu bilerek, özen göstererek, üzerine titreyerek büyütüyoruz.

 

Bütün derneklerimizde Akadder’in teşekkülü sağlanmalı, işlevsel hale gelmeli ve kadınların temsiliyetinin sağlanacağı mekanlar oluşturulmalıdır.

 

Bölgelerimizdeki paylaşımlarımızı artırarak kadın çalışmalarımızın gelişmesi ve yaygınlaşması için bölge toplantılarına aktif katılım sağlanmalıdır.

 

Akadder olarak çalışmalarımızın daha verimli ve modellenebilir olması için ortak havuzda toplanması, kayıt altına alınması ve projelendirilmesi gerekmektedir.

 

Bizler Akadder olarak inanıyoruz ki; “Gelecek Bizimle Şekillenecek”.