Ana Sayfa Genel Gökkuşağı Geleneksel İftar Programı Yapıldı

Gökkuşağı Geleneksel İftar Programı Yapıldı

0
Gökkuşağı Geleneksel İftar Programı Yapıldı

Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği geleneksel iftar programını bu yıl da Erenoğlu Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi. Program Muhammed Furkan ALTIOK’un Kuran tilaveti ile başladı. Ardından Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Burhan İÇGÜLEÇ açılış konuşmasını gerçekleştirdi. İÇGÜLEÇ konuşmasında;

“Değerli Misafirlerimiz ve gönüldaşlarımız, derneğimizin geleneksel olarak düzenlemiş olduğu iftar programına hepiniz hoş geldiniz. Sefalar getirdiniz. Ramazan ayı hepinizin bildiği gibi rahmet, mağfiret ve kendimizi gözden geçirme ayıdır. Ramazan ayında iftarlar, sahurlar, mukabeleler, teravih namazları, itikâflar ve kadir gecesi gibi ibadetler ile huzur iklimine girmekteyiz. Rabbimiz bir ayeti kerimesinde buyurduğu gibi “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. “Oruç bizi kötülüklerden ve fenalıklardan uzak tutmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Ramazan ayı içerisinde suça bulaşma oranlarında azımsanmayacak derecede düşüşler yaşamaktadır. Bu anlamda biz orucu tutarken aslında oruç da bizi tutmaktadır. Toplumun farklı sosyal kültürel ve ekonomik tabakalarında bulunan insanların kendilerini bir iç muhasebeden geçirdiklerini görüyoruz. İnsanların davranışlarına daha bir dikkat ettiklerini fark etmiş oluyoruz. Oruç, modern dünyanın düşünsel ve pratiksel sistematiğine bir başkaldırıdır.” ifadelerini kullandı.

 

İÇGÜLEÇ konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Çağımızın küresel egemen düşünceleri

  • Kendin için yaşa derken oruç bizlere, başkasını da hesaba kat der.
  • Hayatta kalmak için paranı daha çok biriktir ve harca derken oruç bizlere senin gibi kazananların olmadığını da hatırlar ve paylaş der.
  • Olup bitenleri kafaya takma, hayatı akışına bırak derken oruç bizlere dur der. Tefekkür et ve kendini ve hayatı tekrar sorgula der.
  • Her işin kolayı var. Hayatını hızlı yaşa derken, oruç bizlere sabırlı ve dirençli olmayı öğretir.
  • Modern düşünce sen çok değerlisin, çok özelsin derken, oruç bizlere etrafındakilerle birlikte olursan değerli ve kıymetli olacağını söyler.

 

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in hadisi şerifinde belirttiği gibi “oruç tutan sıhhat bulur.” bu anlamda oruç,

Bireysel anlamda kendini inşa etme sürecidir. Bu anlamda Ramazan ayında ibadet ve tefekkür ile zihnimizi tazelerken diğer taraftan bedenimizi hem dinlendiriyor hem de tadilattan geçiriyoruz.

Ailemiz için de ramazan ayı bir diriliş ayıdır. Bu ayda ramazanın getirdiği teravih gibi nafile namazları, tefsir, hadis çalışmaları, kitap okumaları harabeye dönen evlerimizi aslına döndürmektedir. Evlerimize aldığımız misafirler, gittiğimiz misafirlikler ve yoksullarla bir arada iftarımızı açmamız yine iftar ve sahurlarda bir arada olmamız ailemize ayrı bir heyecan ve mutluluk katmaktadır.

Ramazan ayı, toplumsal anlamda yardımlaşmanın ve muhabbetin zirve yaşadığı bir aydır. Bu ayda paylaşımlar, ikramlar en üst seviye çıkmaktadır. Fitreler, zekâtlar sadakalar, infaklar ardı ardına gelmektedir.  İnsanlardaki merhamet etme güdüsü pratikte yardımlaşma ile buluştuktan sonra yoksullarımızın sofralarına yansımaktadır.

Ramazan bayramına yaklaşırken ümmetin içler acısı durumu yüreğimizi burkmakta. Sevincimizi hüzne dönüştürmektedir. Özellikle İsrail’in Her ramazan ayına girdiğimizde Gazze’yi bombalaması ve Filistin’e olan saldırıları hepimizin gözü önünde yaşanmaktadır. Bizler biliyoruz ki bu günler geçecek ve İslam ümmeti hak ettiği yerlere gelecektir.

İftarlarımızı açarken dünyanın farklı yerlerinde yaşayan milyonlarca kardeşimizin iftarlarını bizim gibi açamadığını biliyoruz.  Bu sebeple kendimiz için harcadıklarımız gibi kardeşlerimiz için de harcamamız gerektiğini bilerek, gerek Anadolu Platformu gerek Gökkuşağı Derneği gerekse İyilik-der olarak Van’ımızda, ülkemizde ve yurtdışı çalışmalarımızda sizlerden aldığımız emanetleri bu kurumlarımız aracılığıyla ihtiyaç sahibi kardeşlerimize iletiyoruz.

Değerli misafirlerimiz,  Ramazan ayı içerisinde Merkez binamızda ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerimize yönelik iftar programları düzenledik. Yoksul ailelerimize gıda yardımında bulunduk.  Bayan gönüllülerimizin özverili çalışmalarıyla ihtiyaç sahibi ailelerin özellikle yetimlerimizin evlerine misafir olduk. Onlarla aşımızı paylaştık. Yüreğimizi açarak dertleşme imkânı bulduk, Allah’ın izniyle de bulmaya da devam edeceğiz.

Ramazan Bayramı’na yaklaştığımız şu günlerde Rabbim ibadetlerimizi, itikâflarımızı, infaklarımızı kabul etsin. İslam ümmetinin ayağa kalktığı günleri görmeyi bizlere de nasip etsin inşallah.

Tekrar hoş geldiniz. Afiyet olsun. Allah’a emanet olunuz.”

Ardından Dernek özelinde gerçekleştirilen masa tenisi turnuvasının lise ve ortaöğretim düzeyinde dereceye giren öğrencilerin hediyeleri takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.