3. Ortaöğretim Çalıştayı Sona Erdi

0
224

Akdeniz Bölgesinin 3. Geleneksel Ortaöğretim Çalıştayı’nın kız öğrencilere yönelik ilk etabı 7-8 Nisan 2012 tarihlerinde Payas’da gerçekleşti.

Akdeniz Bölgesinin 3. Geleneksel Ortaöğretim Çalıştayı’nın kız öğrencilere yönelik ilk etabı 7-8 Nisan 2012 tarihlerinde Payas’da mukim Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Alanya, Osmaniye, Tarsus, Mersin, Kırıkhan, Gaziantep, Adana ve Payas bölgelerinden olmak üzere 120 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen çalıştayda, kimlik tercihi, çağımız gençlerinin sorunları ve çözüm önerileri, gençlikte ahlaki derinlik konuları işlendi. Ayrıca yapılan atölye çalışmaları ile gençlikte sağlık ve zaman değerlendirme anlayışı, gençlerde mahremiyet bilinci, gençliğin sorumlulukları ve davet, kimlik tercihinde ideolojiler ve olumsuzlukları, kimlik tercihinde modernizmin ve hedonist(hazcı) tüketim anlayışının etkisi ele alındı. Ele alınan konular ile ilgili tecrübe paylaşımı ve ortak sorunların ve çözüm önerilerinin dile getirildiği program sonuç bildirgesi ile tamamlandı.

Sonuç bildirgesi ile modern çağın ortasında kimlik tercihi ile karşı karşıya gelen gençlerin ideal profili çizildi.

Özet olarak sonuç bildirgesi şöyle:

İdeal genç, vahiyden uzaklaşmayan, mütevaziliği elden bırakmayan, kendisi dışındaki insanlar için kaygı duyan, bireysellikten uzak, dosdoğru istikamette gayret gösteren, insanı beşerileşmeden öte götürmeyen körleştiren ve köleleştiren görsel ve yazılı basın, medya ve moda tezgahlarından uzak duran, fenni, ilim, bilim ve felsefi olguları dinin amaçları doğrultusunda oluşmuş bir dünya tasavvuru kapsamında ele alan, manevi kirlerden arınan, Allah’ın(c.c.) çizdiği sınırlarda kalıp iffetini koruyan ve takva örtüsüne bürünen tercihlerinin hayatını şekillendirdiği bilincinde olan, kalbi ve zihni ile davranışları uyumlu olan, ruh sağlığı düzgün, ezbercilikten uzak, sorgulayıcı, Müslüman duruşundan taviz vermeyen gençtir.