‘3 Milyon Suriyeli, Türkiye İçin Büyük Bir Kazanım’

0
158

Suriyelilere vatandaşlık verilmesini AA’ya değerlendiren Anadolu Platformu Başkanı Aldemir, Suriyelilere vatandaşlık verilme isteğinin 100 yıllık yaşanmışlıkları da gündeme getirdiğini ifade etti.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ile ilgili Anadolu Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Suriye arasında çizilen sınırların kabullenilmiş sınırlar olmadığını vurgulayan Aldemir, “Suriyeliler bizim kardeşimiz, akrabamız ve komşumuzdur. Bundan dolayı bu insanlara evimizi ve ülkemizi açtık. Bizim aramızda bir sorun yok. Bakınız, Batı ülkeleri Suriyelilerin içerisinde eğitimlileri seçerek vatandaşlığa alıyor. Onların ülkemizde taşeronluğunu yapanlar ise Suriyelilerin vatandaşlığına karşı sosyal medya üzerinden eylemler yapıyorlar” dedi.

Suça karışma oranı düşük olan Suriyelilerin topluma uyum konusunda sorun yaşamadıklarını dile getiren Aldemir, özellikle Gaziantep’te Suriyelilerin hiçbir sorun yaşamadığını belirtti.

Sivil toplum kuruluşları olarak Türklerle Suriyelilerin uyum sağlaması için ellerinden gelen desteği sağladıklarını ifade eden Aldemir, şöyle konuştu:

“Bizler, onlar için sosyal uyum kitapları çıkartıyoruz. Onlarla beraber gazete çıkarıyoruz. Sanatsal ve sportif aktiviteler yapıyoruz. Okullar açıyoruz. Bunlar artıkça da bir sorun gibi görünen Suriyeliler, Türkiye’ye büyük bir katkı sağlayacak. Mesela Türkiye, Ortadoğu’ya önemli miktarda ihracat yapıyor. Dolayısıyla Arapça bilen 3 milyon insan önümüzdeki günlerde Türkiye için büyük bir fırsat ve kazanımdır. Bunu iyi değerlendirip Suriyelileri küstürmemeye, incitmemeye, hem insani hem de sosyal, kültürel açıdan daha hassas bir şekilde ele almalıyız.”