Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Kadın ve Aile Derneği 3. Mahalle Buluşması Bülbülzade Vakfı’nda Yapıldı

3. Mahalle Buluşması Bülbülzade Vakfı’nda Yapıldı

0
3. Mahalle Buluşması Bülbülzade Vakfı’nda Yapıldı

Anadolu Kadın ve Aileler Derneği (AKADDER) tarafından düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 3’üncüsü vakfımızda yapıldı.

Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda 22 Ekim Salı günü düzenlenen, Türkiyeli ve Suriyeli çok sayıda ailenin katıldığı etkinliğe, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, AKADDER Başkanı Rabia Aldemir, Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Kaçmazer, İyilikder Gaziantep Temsilcisi Cavit Karakaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda AKADDER Başkanı Rabia Aldemir buluşmanın açılış konuşmasını yaptı. Aldemir; “artık misafirimiz değil, yakın komşumuz, arkadaşımız, belki de akrabamız oldunuz ve artık yaşadığımız mekânlar ve geleceğimizin de ortak” olduğunu söyledi. Aldemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Ortak bir geçmişe, ortak bir coğrafyaya, ortak bir kadere, ortak bir kültüre sahip olduğumuz halde aramıza çekilen sınırlarla birbirine yabancılaşan bizler, bu kadar yakınlığa rağmen nasıl bu kadar uzak kalabildiğimizi sizleri konuk etmeye başlayınca hayretle izledik. En uzun sınır komşuluğu bulunan Suriye ile Türkiye arasında, Halep ile Gaziantep arasında, Şam ile İstanbul arasında ne çok yol vardı hâlbuki birbirimizi tanımak için. Bizi bir araya getiren şey keşke savaş olmasaydı, keşke bu kadar acılı bir buluşma olmasaydı.

Burada yaşadığımız mekânların sorumluluğu artık bizler kadar sizlerin de omzuna yüklenmiştir. Arzın imarı neslin ıslahı için birlikte çalışmalı, “bu mahalle için, bu memleket için ne yapabilirim” sorusuna birlikte cevaplar ve çözümler aramalıyız. Çünkü bizler biliyoruz ki ortada bir sorun varsa, aramızda anlaşmazlıklar çıkıyorsa, bu bir kesimin sürekli hatalı şeyler yapmasıyla değil karşılıklı bir iletişimsizlik ve birbirini anlayamamaktan kaynaklanır.

Bu yüzden “Suriyeliler şöyle yapıyor, Türkler böyle yapıyor”  şeklinde bir kişinin hatasını bir millete mal eden söylemlerin önüne geçmeli, selamlaşmayı, hatır sormayı yaygınlaştırmalı ve birbirimizi daha yakından tanımaya ve anlamaya çalışmalıyız.

Bu gün kurduğumuz bu sofralar, aramızda selamı yayması, birlik ve beraberliğimize bir katkı sunması, birbirimizi daha yakından tanımaya bir fırsat oluşturması, evlerimizi ve mahallemizi içine alabilen bir yuvaya bir memlekete dönüşebilmesi için bir vesile, bir adım olsun” dedi.

Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Kaçmazer de; “Sizler bizim hem kardeşlerimizsiniz, hem komşularımızsınız, hem akrabalarımızsınız. Bütün dünya size sırtını dönse biz her zaman yanınızda olacağız. Bunun özellikle bilinmesini istiyorum. Suriyeli kardeşlerimizi inciten bizi incitmiştir, insanlığı incitmiştir. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Kanımızla, canımızla hep yanınızda olacağız. Sizler bu asrın imtihanlarının en acısını yaşayan ümmetin yiğit evlatlarısınız. Evlatlarınız zalim Esad’la birlikte tüm dünyaya karşı onur mücadelesi veriyor. Biz ilk günkü gibi sizin yanınızdayız, yeter ki siz gayret edin. Özgür ve adil bir Suriye için hep beraber mücadele etmeliyiz” dedi.

Program konuşmaların ardından Muhacirler Belgeselinden bir bölüm izlenmesi ile sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.