Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği 3.Gençlik Zirvesi Mersin’de Yapıldı

3.Gençlik Zirvesi Mersin’de Yapıldı

0
3.Gençlik Zirvesi Mersin’de Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği 12. Bölge Kız Ortaöğretim Komisyonu 3.Gençlik Zirvesi, Mersin Akdeniz Derneği’nde yapıldı.

AÖB 12. Bölge Kız Ortaöğretim Komisyonu 3.Gençlik Zirvesi, Mersin’de Akdeniz Derneği ev sahipliğinde yapıldı. Gençlik Zirvesi’ne Adana, Mersin, Osmaniye, Islahiye, Hatay, Payas, İskenderun, Reyhanlı bölgelerinden AÖB Kız Ortaöğretim Komisyonu çalışmalarında görev alan eğitimci ve öğrenciler katıldı.

Program Kur’an’ı Kerim tilaveti ve açılış konuşması ile başladı. Ardından “Bu Toprakların Asli Unsuru Olmak”,  “Ge(n)ç Mi Dediniz?” seminerleri sunuldu. “Çalışma Alanlarımız” formu ve “Türkiye de Geleceğin İnşası İçin” paneli “Ortak Hafıza”, “Sivil Siyaset”, “Adalet”, “Paylaşım” ve “Vicdan” alt başlıkları ile yapıldı.

3. Gençlik Zirvesi programı hazırlanan sonuç bildirisi ile sona erdi. Hazırlanan sonuç bildirisinin tam metni:

Anadolu Öğrenci Birliği 12. Bölge Kız Ortaöğretim Komisyonu

3.Gençlik Zirvesi Sonuç Bildirisi

‘’Nasıl bir Türkiye’’ üst başlığıyla, Türkiye’yi fikirleriyle yönetecek gençlerimizin gelişimini sağlayan Anadolu Platformu’nun yapılanma esaslarını anlamayı sağlamak.

Türkiye dört bir yandan esen değişim rüzgârlarının etkisi altındadır. Fakat bu dalgalar üstten gelmektedir. İktidar semalarda dolaşmakta ve bazen uçup gitmektedir. Asıl değişim dipten gelen bir dalgayla gerçekleşebilir.

Gençlik yaratılış itibariyle devrimcidir. Durağan değildir. Her bir genç keşfedilmeyi bekleyen bir gezegendir. Gençlik bir dönem değil, ruhtur.

Sivil toplum bir milletin vicdanı ve hafızasıdır. İslam dünyasında birikmiş sorunlarımızı, sorunu yaşayan tüm tarafları sürece ve çözüm sürecine dahil ederek çözebiliriz. Önemli olan İslam’ın siyasallaşması değil Müslümanların sivil siyaset üretmesidir.

Kuşatan değil kucaklayan biz ‘Allah bizi ümmet olarak yarattı’ bizde tek ümmet olarak devam edelim şuurundayız. Ümmeti dağıtan, ayrıştıran, karıştıran her türlü fikre karşı ortak değerler üstünde birleşen, kaynaşan ve kardeş olan düşünceleri savunuyoruz.

Cemiyetlerimizin gelecekte de var olabilmesi, yönetimde insan merkezli olabilmesi için her insanımızın hakkını gözetmemiz ve insanlar arasındaki eşitliği adaletle yerine getirilmesi kanaatindeyiz. İçinde adalet ve merhamet olmayan her toplum ayrışmaya ve parçalanmaya mahkumdur.

Hayat, paylaşmaktır. Kalabalıkları toplum yapan paylaşım ruhudur. Sağlıklı bir toplumun oluşum sürecinde paylaşma bilinci oldukça etkilidir.

Müslüman gençlik taşlaşmış kalpler yozlaşmış beyinler arasında vicdanın sesi olmayı amaçlamaktadır.