Ana Sayfa Kategoriler Faaliyetler/Etkinlik 3. Gençlik Buluşmasının Açılışı GAÜN’de Yapıldı

3. Gençlik Buluşmasının Açılışı GAÜN’de Yapıldı

0
3. Gençlik Buluşmasının Açılışı GAÜN’de Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Ortaöğretim Komisyonu tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen Gençlik Buluşmasının açılışı Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) yapıldı.

AÖB Öğretim Komisyonunun ülkemizin 40 ilden 500 öğrencinin katılımıyla Gaziantep'te düzenlediği III. Gençlik Buluşmasının açılışı Gaziantep Üniversitesi AKM'de yapıldı. "Gençlik ve Ahlak" üst başlığı ile yapılan buluşmanın açılışına Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Şahinbey Kaymakamı Selami Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Âdem Er, eğitimciler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

FOTO GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program AÖB'nin tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti. Programın Açılış Konuşmasını AÖB Öğretim Komisyonu Başkanı Âdem Er yaptı. Er konuşmasında yeni dünyanın ve yeni Türkiye'nin kurulduğu şu günlerde bu misyon üstlenmiş gençlerin burada toplandığını belirterek; "Büyük hedefler için büyük yüreği olan insanlar lazımdır. İşte geleceğin büyük yürekli insanları sizler olacaksınız. İnsanlığa hizmet etmeyi amaç edinenler ahlaki ilkeleri gözetmek zorundayız. İnandıklarımızı düşünmeli, düşünürlerimizi konuşmalı, konuştuklarımızı ise hayata geçirmeliyiz" dedi.

Açılış konuşmasının ardından öğrenci selamlamalarına geçildi. Van'dan Rojin Yanık ve İstanbul'dan Muharrem Temel öğrenciler adına birer selamlama konuşması yaptılar.

Öğrenci selamlama konuşmalarının arından protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür yaptı. Konuşmasında gençlere tavsiyelerde bulunan Gür; "Geleceğe doğru güçlü adımlar atmak istiyorsanız bilgili olmak zorundasınız. Zira bilgi en büyük güçtür. Geleceğe sizler bizi taşıyacaksınız ve siz geleceğin açan bahar çiçekleri, aynı zamanda bizim istikbalimizin de en önemli teminatlarısınız. Gençliğine yatırım yapmayan toplum hiçbir zaman geleceğini teminat altına alamaz" dedi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise; "Gençlik ve ahlak, o kadar birbirine yakışan iki kelime ki gençlik tenimiz ise ahlak da onun elbisesidir. Gençlik ancak ahlakla kendini bulur. İmansız bir ten nasıl bir anlam ifade etmiyorsa iffetsiz bir gençlik de hiçbir şey ifade etmiyor. Bu program bu açıdan çok önemli" dedi.

Şahinbey Kaymakamı Selami Aydın'da; "En çok üzerinde durmamız gereken konu nesildir. Hem devlet olarak, hem duyarlı STK'lar olarak yarının Türkiye'sini yönetecek, yarının Türkiye'sini dünyada söz sahibi yapacak gençliğin üzerinde ne kadar dursak azdır. Toplumlar belki zulüm ile idare edilebilir ama ahlaksız idare edilemez. Ahlak toplumun en vazgeçilmez kavramlarının başında gelmektedir" dedi.

Konuşmaların ardından Suriyeli gencin okuduğu "Suriye'de Savaş, Suriye'de Kan" şiiri ile Suriyeli gençlerin 15 Ocak 2013'te Halep Üniversitesi saldırısını anlatan skeci izleyenleri duygulandırdı.

Akif’in Hayalleri Kurduğu Asım'ın Nesli Sizlersiniz

Skecin ardından Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir kürsüye gelerek; "Akif’in hayalleri kurduğu Asım'ın nesli, Necip Fazıl’ın inşa ettiği Büyük Doğu Nesli, Sezai Karakoç’un mücadelesini verdiği Diriliş Nesli sizlersiniz. Bu koca çınarların uğruna çile çektiği, gözyaşı döktüğü yolun müdavimleri sizlersiniz.

Peygamberlerin mektebinde yetişen gençler yaşadıkları zamanın ve sorunların çözümünün mimarları oldular. Hz. İbrahim ve Hacer’ in mektebinden yetişen İsmail, Yakup un mektebinden yetişen Yusuf, Davud'un mektebinde yetişen Süleyman, Zekeriya'nın mektebinde yetişen Meryem, Hz. Peygamber'in mektebin de yetişen Ali, Fatma, Zeyd, Usame ve Aişe, İmamı Azam’ın mektebinde yetişen İmamı Yusuf Mehammed, Süleyman Şah ve Hayma Ananın mektebinde yetişen Ertuğrul Gazi, Akşemseddin'in mektebinde yetişen Sultan Mehmet sadece bulundukları çağa değil tüm zamanlara öncülük ettiler. Bu mirasın varisleri olarak sizler bu kutlu misyona sahip çıkacaksınız.

Bir Neslin Kaderini Bir Önceki Nesil Tayin Eder

Konfüçyüs der ki: Bir neslin kaderini bir önceki nesil tayin eder. Hamdolsun insanlık diye, adalet diye, merhamet diye, bir derdimiz var. Bu değerlerin hayat bulması için kesintisiz bir çaba ve gayret içinde olmalıyız. Siz gençler hürriyet ve adalet kavramlarına karşı her zamankinden çok duyarlı olmalısınız. Nitekim genç, fıtratı itibariyle devrimcidir muhafazakârlaşamaz. Gençliği muhafazakârlaşan toplumlar dinamizmini kaybeder ve zamanla çürür ve ölürler. Gençler içinde yaşadığı toplumun vicdanıdır. Her yaşın ve dönemin önemi ayrıdır. Sadece bir dönemi öne çıkartmak Hz. İnsanı dar kalıplara mahkûm eder. Bu durum Allah’ın eşref-i mahlûkat olarak yarattığı insana yakışmaz.

Sizler bu milletin çalınan hayallerini yeniden hayata geçirecek binlerce isimsiz kahramanın kabul olmuş dualarınız. Sınırlarınızı arzın sonsuzluğuna taşıyın. Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer. Dünyayı sayılar üzerinde değil, değerler üzerinden okumalıyız, Kardeşlik, dostluk, vefa, adalet, onur aile vb. gibi kavramlar sizin şiarınız olmalı. Bugün gelinen noktada yeni bir eşikte duruyoruz. Yeni dünyanın kurucu unsuru İslam ve onun inanan erdemli gençleri sizler ve sizin gibi vakti kuşanan kişiler olmalı.

Kimler tarafından ve nasıl yıkıldığımızdan haberdar olmalıyız. Çünkü bütün dertlerimizin ilacı bu yıkımla, dağılmayla oluşan, yüzleşmemizde saklıdır. Bunu idrak edebilirsek yeniden bu coğrafyada kurucu irade bizler oluruz. Her insanın kendisini ifade etme biçimi vardır: Bu ifade biçimi onun kimliğini şekillendirir. Bizim kimliğimizin değerlerimizin özü İslam’dır. İslam, söylemlerimize, eylemlerimize ve çalışmalarımıza yani hayatın bütününe sirayet etmektedir. İnsanı çalışmalarının bütünü olarak gören bir perspektifi yok sayamayız. Bu çalışmalar balçığın derinlerine gömülmüş insanı ortaya çıkarma çabasıdır. Bu çabalar Allah’ın ruhundan üflediği her biri keşfedilmeyi bekleyen bir alem olan gençlerin farkında olarak amacına ulaşabilir. Kitaplarda anlatılan kavramlar ve tanımlamalar gerçek hayatla bire bir aynı olmaz.

Hakiki anlamda var olmak, bu dünyaya değer ve anlam katmamıza bağlıdır. Sorunların çözümünde sınırları zorlayarak inisiyatif almaktır. Yaşamak için değil yaşatmak için bir çaba içerisinde olmayı gerektirir. Merhum Nurettin Topçu’nun da ifade ettiği gibi:” Yarının Türkiye’sini inşa edecek olanlar bugün konforlarından vazgeçenlerdir. Aliya; İnsan ne ile yaşar? Ne ile insanlaşır? Sorusuna verdiği cevap; ötekinin derdi ile dertlendiği zaman der.

Anadolu Platformu mensubu olmak bir misyonu paylaşmak bir vizyona sahip olmaktır. Ortak bir davayı, dava edinmek ve bir medeniyet ülküsünü ülkü edinmektir. Ülküsü olmayanın bir geleceğinin olmayacağına inanıyoruz. Bu ocağa mensup olmak; aynı mektep de yetişmek, aynı ocakta pişmek, aynı tefekkür dünyasında olgunlaşmaktır. Bu ocağa mensup olmak; insanın, değerlerine, inançlarına, tarihine ve coğrafyasına dost olmaktır. Bu ocağa mensup olmak; fikir ile aksiyonu, söz ile eylemi, teori ile pratiği, iman ile ameli bir bünyede birleştirmektir. Bu ocağın mensuplarının çabası Allah ile ilişkisi kulluk, insan ile ilişkisi ahlak, evren ile ilişkisi emanet bilincinde olan, bir insani anlayışın tüm Anadolu coğrafyasında yaşanmasını sağlamaktır.

Böylece kendini ve Rabbini tanıyan toplumla barışık, sorumluluk bilincine sahip, özgür ve özgürlükçü bireylerden oluşacak ve geleceğe umutla bakan nesiller şu anda yaşadığımız sorunları yaşamayacaktır" dedi.

Açılış programı İyilikder'in tanıtım filminin izlenmesinin ardından sona erdi.