Ana Sayfa Kategoriler Haberler 3. Alimler Çalıştayı Muş’ta Başladı

3. Alimler Çalıştayı Muş’ta Başladı

0
3. Alimler Çalıştayı Muş’ta Başladı

Anadolu Platformu tarafından bu sene 3.sü düzenlenen Alimler Çalıştayı Muş Alparslan Üniversite’sinde başladı.

13-14 Nisan tarihlerinde “Toplumsal Sorunların Çözümünde Alim ve Aydınların Rolü” başlığı ile yapılan çalıştaya diyanet, ilahiyat ve medrese çevrelerinden önde gelen âlim ve kanaat önderleri katılıyor. Bu sene üçüncüsü düzenlenen çalıştayda sosyal, etnik, dini ve mezhebi konularda sorunlara çözüm aranacak.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan çalıştayda ilk olarak selamlama ve açılış konuşmalarına geçildi.

İlk olarak kürsüye gelen Mele Divanı Başkanı Masum Yıkın; “İlmin gayesi şeriatı bilmektir. Bu toplumun âlimleri düzelmedikçe toplum düzelmez. Bu düzenin yeniden canlandırılması için âlimlerin gereken donanım ve bilgilere sahip olmaları gerekmektedir” dedi.

Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) adına kürsüye gelen Prof. Dr. Halil Çiçek de; “Toplumun canlandırılması için âlimler gereken donanıma ve bilgiye sahip olmalıdır. Bilim, ilim, kültür hepsine sahip olmak lazım” dedi.

Uluslararası Müslüman Âlimler Dayanışma Derneği (UMAD) Başkanı Abdulvahap Ekici ise; “Âlimlerin yetiştirdiği kişiler şu an günümüzün aydınlanmasını ve toplumun geleceğini inşa ediyorlar. İnsanlık var oldukça sorunlar da olacaktır. Resulullah geldikten sonra sorunlar direkt bitecek diye bir şey yoktur. Âlimlerin toplumla birleşmesi ile sorunlar çözülecektir” dedi.

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir de; “Biraz daha fazla yakınlaşmaya, daha fazla dost olmaya, samimiyet, birleşmeye ve kardeşlerimizle hep beraber olmaya ihtiyacımız var. Kadim dönemde bir sorun varsa orda toplumun birer medresesi vardı. O halde bugünkü eğitimi ve durumu düzeltmek lazım. Bu sorunun ilahiyat, milli eğitim ve medreseleri bir araya getirerek düzeleceğine inanıyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı adına Muş İl Müftüsü Aladdin Bozkurt ise; “Kendimizi iyi bir şekilde yetiştirmemiz lazım. Bütün yönleri ile bilgi sahibi olmak lazım. Öğrenmek yetmiyor aynı zamanda kendimizden sonrakileri yetiştirmemizi lazım. İslam’ı topluma götürmemiz için sabırlı olmamız lazım. Bu konuda en güzel örnek peygamberimizdir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül de; “İnsanların olduğu yerde toplulukların, kişilerin, cemaatlerin olması normal. Fıtratımız gereği sorunların çözümü için toplumları bilmek gerekir. Âlimlerin, aydınlarımızın doğruları bilmesi, öğrenmeleri ve bunu öğretip yaşamaları gerekmektedir. Toplumlar geçmişten günümüze sürekli değişmektedir. Seydaların ve âlimlerin toplumla buluşması gerekir” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ise; “Sosyal sorunları çözen, fakire sahip çıkan ve dört duvar arasına sıkışarak hiçbir şey yapmayarak öğrenilen bilginin hiçbir analımı yoktur. Toplumun âlimlerinin susması cahillere yol açmaktadır. Cahillerin kol gezdiği bir toplum ne kadar faydalı olur. Onun için toplumun vebali âlimlerdedir. Âlimlerin toplumla iç içe olup cahilleri etkisiz hale getirmesi lazım. Bilgisiz âlimleri susturmak lazım” dedi.

3. Âlimler Çalıştayı’nda açılış ve selamlama konuşmasının ardından ilk oturuma geçildi. İlk oturumda Medreseler ele alındı. Prof. Dr. Halil Çiçek’in moderatörlüğünü yaptığı oturumda; M. Abdulbaki Çağatay “Medrese Eğitiminde Temel Problemler”, M. Tayyip Elçi de “Medrese Eğitiminde Yöntem Arayışları” konulu birer sunum gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.