2’nci Ordu ve Hilmioğlu’nun Baskısıyla Mahkûm Edildiler

0
180

Davalar kapsamında yapılan incelemelerde hiçbir suç unsuru bulunmadığını, davaların Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda sonuçlanmayı beklediğini …

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun “suçsuz yere cezaevinde tutuluyorlar” tespitinde bulunduğu Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur’un 2’nci Ordu ve Ergenekon Davası’nın tutuklu sanığı eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu’nun baskısıyla mahkûm edildiklerini iddia etti.

Şengöz ve Memur hakkında Malatya 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin 2002 yılında beraat kararı verdiğini belirten Aldemir, DGM Savcısı Mustafa Kelkit’in itirazı üzerine DGM’nin beraat kararının Yargıtay 9’uncu daire tarafından bozulduğunu ve mahkemeye tekrar yollandığını belirterek şöyle konuştu: “Mahkeme üyelerine, 2’nci Ordu ve İnönü Üniversitesi rektörü tarafından brifing verildi. Ardından Zekeriya Şengöz, uydurulan örgütün siyasi lideri, Fahri Memur ise askerî lideri ilan edilerek 18 yıl 9 aylık hapis cezasına çarptırıldı. Arkadaşlarımız 7,5 yıldır Malatya E Tipi Cezaevi’nde hukuksuz yargılamalarla giydirilen hüküm sonucu yatmaktadırlar. Diğer arkadaşlarımız af yasasından yararlanarak serbest kaldılar.”

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, cezaevindeki arkadaşlarının yeniden yargılanması gerektiğini ifade ederken, tazminat değil iade-i itibar istediklerini vurguladı. Aldemir, örgütü finanse ettikleri iddiasıyla kendileri için de dava açıldığını, bu yüzden iştirakleri olan marketler ile dershane hesaplarının incelendiğini ifade etti. Davalar kapsamında yapılan incelemelerde hiçbir suç unsuru bulunmadığını, davaların Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda sonuçlanmayı beklediğini sözlerine ekledi.

Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur, Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün 28 Eylül 2000 tarihinde yaptığı operasyonda gözaltına alındı.

Malatya 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Mayıs 2002’de verdiği ilk kararda, sanıkların beraatine karar verdi. Ancak bu karar Yargıtay tarafından bozuldu. Yeniden görülen ve 2004 yılında sonuçlanan davada Şengöz ve Memur, adı bile konulamayan silahlı örgütün liderliğini yaptıkları gerekçesiyle 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

EŞREF AKGÜN / ZAMAN