Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği 29 Nisan Kutul Amare Zaferi Programı

29 Nisan Kutul Amare Zaferi Programı

0
29 Nisan Kutul Amare Zaferi Programı

Anadolu Öğrenci Birliği Neyi Kaybettiğini Hatırla programlarının ilki 29 Nisan Saat: 18.00 ‘da Güngören Köyiçi Kültür Merkezinde

Program 29 Nisan Pazar günü saat 18.00’da Güngören Köyiçi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

Programda;

 

Mehmet Niyazi Özdemir’in sunumu,

Grup Yürüyüş’ün konseri

Ve Kutul Amare ile ilgili bir belgesel gösterimi olacaktır.

 

Fatih Genel Merkez önünden ulaşım için 16.00’da otobüs seferleri düzenlenecektir.

 

 

KUTUL AMARE NEDİR?

 

Tarih 29 Nisan 1916’dır. Unutulan bugün tıpkı Çanakkale gibi diline, ırkına, memleketine bakılmaksızın Müslüman Osmanlı Ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir.

 

Kutul Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınıyor ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülüyordu. İngilizlerin müttefiki olan tüm ülkeler ve tabi İngilizler bu zafer karşısında şaşkınlığını gösterirken.  

 

Büyük kuvvetlerle Çanakkale’ye saldıran İngilizler, aynı tarihlerde de diğer Osmanlı topraklarında adım adım ilerliyorlardı. Çanakkale yenilgisinden sonra ağırlıklı olarak Ortadoğu,Kuzey Afrika ve Irak Cephelerine kuvvet kaydıran İngilizler bölgenin kalbi Bağdat’ı ele geçirmek istiyorlardı.

 

General Tawshend komutasındaki birlikleri 24 Temmuz 1915 günü Bağdat’a doğru hücuma geçti. Bu ilerleyiş karşısında Irak Umum Kumandanı Nurettin Bey komutasındaki birlikler 28 Eylül 1915 tarihinde İngilizler karşısında Kut’ül Amare’den çekildi ve İngilizler burayı işgal etti.

 

22 Ekim günü ise İngiliz birlikleri Bağdat üzerine iki koldan yürümeye başladılar. Bu birlikler Selman Pakt’ta Nurettin Bey komutasındaki birlikler tarafından 22 Kasım günü durduruldu. İngilizler tekrar Kut’ül Amare’ye geri çekilmek zorunda kaldılar. 23 Kasım günü de Osmanlı birlikleri hücuma kalktı. Birçok yerde çok çetin çatışmalar oldu. Zaman zaman Müslüman birlikleri geri çekilse de Müslüman Osmanlı askerinin genel saldırısını İngiliz kuvvetleri durdurmadı.

 

5 Aralık günü Osmanlı birlikleri, Kut’ül Amare önlerine geldiler. Aralık ayı boyunca Kut’ül Amare’de sıkışan İngiliz birlikleriyle çok çetin çatışmalar oldu ve İngilizler kuşatıldı.

 

Osmanlı ordusu Kut’ül Amare’de İngilizleri tam manasıyla kuşatmış ve bir çember içine almışlardı. Bunu yarmak için İngiliz birlikleri zaman zaman takviye aldıysa da başarılı olamadı. Mart ayına kadar süren bu kuşatma sırasında İngilizler içinde büyük kayıplar oluyordu. Nehirlerden yapılan cephane ve yiyecek yardımı yeterli olmuyordu. Bu yarma sırasında Sabis bölgesinde Ali İhsan Bey komutasındaki birliklerle de başarılı çarpışmalar oluyordu. Sabis Meydan Muharebesi olarak da tarihe geçen bu çatışmalarda Müslüman Osmanlı Askeri büyük başarılar elde ediyordu.

 

10 Mart 1916 günü zor durumda bulunan İngiliz birliklerine, Halil Paşa, tarafından teslim olma önerisi verildi. İngilizler buna olumlu cevap vermedi. İngilizler 6 Nisan günü büyük bir saldırıya geçerek yarma harekâtına giriştiler, ancak başarılı olamadılar ve çok büyük kayıplar verdiler.

 

9 Nisan günü İngiliz Generali Tawshend’e, Kut’ül Amare Kahramanı Halil Paşa’nın “teslim ol” çağrısı gitti. General buna, “Türkler, muharebe sahasında daima iyi asker ve necip insandırlar; fakat ben henüz teslim olmayı düşünmüyorum” cevabını verdi.

 

22 Nisan günü İngiliz birlikleri General Tawshend komutasında 5 bin kişilik bir birlikle hücuma geçtiler. Bundan da sonuç alamadılar. 3 bin ölü vererek geri çekildiler. Arada Hali Paşa’ya rüşvet teklif ederek kuşatmanın kaldırılmasını istediler.

 

Hali Paşa da bu tarihî teklife şu anlamlı cevabı verdi: “Baltacı devirleri geride kaldı!”

 

29 Nisan günü İngilizler, Osmanlı ordusuna teslim oldular. Bu tarihi zafer üzerine Altıncı Ordu Komutanı Mirliva Halil Paşa, ordusuna şu mesajı çekiyordu:

 

“Bugüne ‘Kut Bayramı’ namını veriyorum.”

 

Bu zafer Avrupa’yı tam manasıyla şok etti. Bütün gazeteler Osmanlının zaferini yazmak zorunda kalırken, İngilizler için de “Çanakkale’den sonra en büyük hezimete uğradı” değerlendirmesini yaptılar.

 

Bir süre sonra buradaki Osmanlı birlikleri, Almanya’nın etkisiyle, İran cephesine gönderildi ve zayıf kalan bu cepheye İngilizler 1917 yılı başında büyük kuvvetler yığarak bekledikleri güce ulaştı ve 11 Mart 1917’de Bağdat’ı geri aldılar. Daha sonra da Musul’a doğru ilerlediler. Petrol yatakları Musul’u, Müslüman Osmanlının direnişi karşısında alamadılar.

 

Ancak bu zaferlerin bu direnişlerin seyri Mondros Mütarekesi’yle değişti. Mondros Mütarekesi’nden üç gün sonra Irak ve İran Cephelerinde savunulan Müslüman toprakları işgal edildiler.

 

Kut’ül Amare ve çevresindeki  bölgelerde görev yapan ve adlarını iki büyük zafere attıran Ali İhsan ve Halil Paşalar yıllar sonra soy ismi olarak bu bölgenin isimlerini aldılar. Sabis ve Kut.

Kut’ül Amare’de Osmanlı ordusu bizim bugün bu topraklarda bir Müslüman olarak yaşamamız için 25 bin şehid verdi.

 

Onları rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

Ve bizler de Anadolu Öğrenci Birliği olarak, Halil Paşa’nın ilan ettiği ama 1960’larda hafızalarımızdan çıkatılan bu büyük zaferi tekrardan bayram ilan ediyoruz ve neyi kaybettiğimizi unutmamak üzere hatırlıyoruz inşallah.

 

KUTUL AMARE ZAFERİ’NİN BİZE HATIRLATTIKLARI

 

I. Dünya savaşından bu yana fitne odakları hep Araplar Osmanlı’ya ihanet etmişlerdir demişlerdir, ancak 29 Nisan 1916 Kutul Amare Zaferi ve Irak Cephesi bize göstermiştir ki bu tam anlamıyla bir fitnedir. I.Dünya savaşında Arap yarım adasında bazı şaz olaylar yaşanmıştır ama bu olaylar asıl değildir.

 

Ancak tarih yazıcıları özellikle ulus devlet fikrinden dolayı meseleyi Araplar ihanet içindeydiler diye sunmuşlardır ama Kutul Amare bize göstermiştir ki Süleyman Askeri’nin organize ettiği 9.000 mücahitin çoğu Araptır.

 

Daha sonra Halil Paşa’nın komutasında İngilizleri yenen orduysa Türklerden,Araplardan,Kürtlerden ve diğer Osmanlı milletlerinden oluşmuştur.

 

Kutul Amare zaferi bize BİZ BİR ÜMMETİZİ tekrardan tarihi vesikalarla hatırlatıyor.