Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği 28 Şubatı Unutmadık Unutturmayacağız

28 Şubatı Unutmadık Unutturmayacağız

0
28 Şubatı Unutmadık Unutturmayacağız

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu öğrencileri, “28 Şubatı Unutmadık Unutturmayacağız” başlığıyla panel ve resim sergisi düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu öğrencileri bu sene 19. yılına giren 28 Şubat post modern darbesini gelecek nesillere aktarmak için “28 Şubatı Unutmadık Unutturmayacağız” başlığıyla panel ve resim sergisi düzenledi.

27 Şubat Cumartesi günü Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda yapılan etkinliğe çok sayıda öğrenci, öğretmen ve öğrenci velisi katıldı.

Etkinlik dolayısıyla konferans salonuna çıkan merdivenlere o dönemdeki haksız uygulamaları, hukuksuzlukları ve medyada sürdürülen algı yönetimini anlatan resimler asıldı.

Ayrıca konferansla katılanlara “Unutmadık Unutturmayacağız, 28 Şubat Bin Yıl Sürmeyecek” yazılı tişörtler ücretsiz dağıtıldı.

Anadolu Öğrenci Birliği Öğrencilerinden Fatih Ahmetcan Alpcan tarafından sunulan program, şiir dinletisi ve 28 Şubatı anlatan film gösterimi ile başladı. Program, AÖB öğrencilerinden Sibel Payam kendi yazdığı denemeyi okumasıyla devam etti.

Daha sonra panel kısmına geçildi. 28 Şubatın mağdurlarından Sıddık Akdoğan'ın moderatörlüğünde yapılan panelde öğrenciler o dönemi farklı açılardan anlatan sunumlarını yaptılar. Panelde ilk sunumu yapan Kerem Açıkkol, 28 Şubat'ın tarihsel sürecine değindi. Açıkkol, Türkiye tarihinde 4 darbe olduğunu ve bunların 3'ünde askerin bizzat yer alarak darbe yaptığını belirterek; “4. darbe olan 28 Şubat'ta ise asker geri planda darbeyi organize ederken; medyayı ve sivil güçleri öne çıkararak darbe yapmıştır” dedi.

İkinci sunumu yapan Sena Gezer ise; 28 Şubat’ın eğitim ve sivil toplum ayağını irdeledi. Gezer, sunumunda; 8 yıllık kesintisiz eğitim, başörtüsü zulmü ve sivil toplum kuruluşlarına yapılan baskılar neticesinde kayıp bir nesil ortaya çıktığını belirtti.

Son sunumu yapan Zülal Özmantar ise darbenin ekonomi, medya ve siyaset ayağına değindi. Bu dönemde medya patronlarının Türkiye'nin en büyük şirket ve bankalarına sahip olduklarına şahit olduklarını belirten Özmantar; “Bu dönemde emekli olan generaller bu büyük şirketlerde danışman olarak görev alıyorlardı. Müslüman işadamlarına ekonomik hayatta yer verilmemeye çalışılıyordu. Bu dönemde enflasyon ve faizin üç haneli rakamlarda olduğunu görüyoruz. Bu dönemde kurulan ANASOL-M hükümeti zamanında Türkiye tarihinde yaşanan en büyük ekonomik krizlerden birini yaşadık. Memurların maaşını bile ödeyemeyecek hale geldik” dedi.

Program, sunumların ardından sona erdi.