’28 Şubat’ı Cezalandırmadığımız İçin 15 Temmuz Oldu’

0
162

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 Şubat’ın unutulmaması gereken kara bir gün olduğunu belirterek, 15 yıllık bir neslin yok edildiğini söyledi.

Türkiye tarihine "postmodern darbe" olarak geçen, antidemokratik uygulamaların yaşandığı 28 Şubat sürecinde yardım amaçlı faaliyet gösteren Bülbülzade Vakfı'nın başında bulunduğu için 6 ay cezaevinde kalan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, "28 Şubat'ı cezalandırmadığımız için 15 Temmuz oldu. 12 Eylül'ü cezalandıramadığımız için 28 Şubat oldu. 1960'ı yargılayamadığımız için 12 Eylül olmuştu. Bugün millet yeniden ayağa kalktı ve tüm darbelerin, 90 yıllık vesayet sisteminin yargılanmasını ve yeni bir sisteme dönüşmesini istiyor." dedi. 

Aldemir, yaptığı açıklamada, 28 Şubat'ın unutulmaması gereken kara bir gün olduğunu belirterek, 15 yıllık bir neslin yok edildiğini söyledi.

''FETULLAH GÜLEN'E İTAAT EDİN, KURTULUN''

Aldemir, 28 Şubat sürecine ilişkin bir anısını şu sözlerle aktardı:

“Bizi 5 gün sorguladılar. Terörle mücadeleden bir yetkili bize 'Fetullah Gülen'e itaat edin, kurtulun, temizlenin, arının.' dedi. Biz o zaman buna bir anlam verememiştik. Bana işkence edenler sonrasında onlara namaz kıldırtmamı istedi. 'Bu kadar eziyet ettiniz, nasıl imam ediyorsunuz?' diye sordum.

'Bizden imam olmaz.' dediler. Dua ederken 'Bize beddua ettin mi?' diye sordular. Ben de onlara, 'Bize eziyet edenlerle şimdi senin huzurunda namaz kılıyoruz. Yarabbi bizi bu çelişkiden kurtar.' dediğimi söyledim. Şimdi bu insanlar toplum içerisine döndü. Bunlar şizofrenik insanlar. Böyle aynı anda akıl dışı tutulmaları yaşayabiliyorlar."

Bu süreçte çok acı hikayelerin yaşandığını belirten Aldemir, "Dershanelerimize el konuldu, şirketlerimize el koydular, öğrencilerimizi alıp götürdüler. Arkadaşlarımız onlarca yıl işsiz kaldı. On yıl yatan arkadaşlarımız oldu." dedi. 

Kendisinin de 6 ay cezaevinde yattığını aktaran Aldemir, bunları yapanlara karşı asla adalet duygularını kaybetmediklerini söyledi. 

''BAŞKA ÜLKEYE SIĞINMAYI DÜŞÜNMEDİK''

Her zaman milletin değerlerine inandıklarını vurgulayan Aldemir, "Hiçbir şekilde başka ülkeye sığınmayı düşünmedik. Yurt dışına giden arkadaşlarımızı aldık getirdik.

'Adaletten uzaklaşmış 3-5 hakimi, savcısı, polisi, müfettişi bize ceza verse de emperyalist devletlerin saraylarından ve onların konaklarından bu ülkenin hapishaneleri daha hayırlıdır.' dedik. Bir yandan yargılandık, hapis yattık ama milletimiz, memleketimiz dedik.

Bu toprakların yeniden adalet yurdu olması için taşıyla, toprağıyla, insanıyla uğraşmaya devam ediyoruz." diye konuştu. 

''16 NİSAN YENİ BİR BAŞLANGIÇ GÜNÜ OLACAK''

Türkiye'de yapılan darbelerin gerektiği gibi cezalandırılmadığını ifade eden Aldemir, şu değerlendirmelerde bulundu:

28 Şubat'ı cezalandırmadığımız için 15 Temmuz oldu. 12 Eylül'ü cezalandıramadığımız için 28 Şubat oldu. 1960'ı yargılayamadığımız için 12 Eylül olmuştu. Bugün millet yeniden ayağa kalktı ve tüm darbelerin, 90 yıllık vesayet sisteminin yargılanmasını ve yeni bir sisteme dönüşmesini istiyor. Bu mesajı doğru anlamamız gerekir. 

28 Şubat, bu milletin tarih sahnesine, çıkışına karşı takılmış bir çelmeydi. Hamd olsun ayaktayız. Emperyalistler 1960'ta solcuları, 12 Eylül'de kemalistleri, bir kısım değerlerinden kopmuş Alevi vatandaşları kullanmaya çalıştılar. 15 Temmuz'da FETÖ'cüleri kullandılar. Her seferinde kullanılanlar farklı, kullananlar aynıydı.

Bunların tekrarlanmaması için milletin değerlerine uygun bir sisteme geçmemiz gerekir. 16 Nisan yeni bir başlangıç günü olacak.