28 Şubat Cuntacıları Yargılanmalı!

0
175

Türkiye tarihinin karanlık sayfalarından birisi olan, Tanklarla sisteme balans ayarı yapılan, siyasi iktidarın tehditlerle işlemez hale getirildiği, yargının militarist baskıların kılıcına dönüştürüldüğü…

Türkiye tarihinin karanlık sayfalarından birisi olan, Tanklarla sisteme balans ayarı yapılan, siyasi iktidarın tehditlerle işlemez hale getirildiği, yargının militarist baskıların kılıcına dönüştürüldüğü bir süreç olan 28 Şubat darbe süreci,  15. yılına giriyor.

28 şubat sürecinde  ‘Hukukçu’ kisveli memurlar, NATO’cu, cuntacı subayların karşısında tesbih tanesi gibi dizilip brifing/emir aldılar. Cuntacı subaylar adliyelerin arka kapılarından bağımsız olduğu söylenen hâkimlere “nezaket” ziyaretlerinde bulunup görülmekte olan kimi dosyalar hakkında “çok derin” fikirler beyan ediyorlardı. Bu “nezaket” ziyaretlerinin ardından birçok insan idama varan cezalara çarptırıldı.

Başörtülü, sakallı avına çıkıldı,  dini değerlere hakaretler sıradanlaştırıldı, kebapçılar, nalburlar bile irticacı diyerek fişlendi, okul, yurt, dershane, dernek, vakıf, dergi, yayınevi demeden bütün toplumun sivil ve meşru inisiyatif alanlarına savaş açıldı.

İnsanları evlerinden, yerlerinden, yurtlarından eden, İstanbul’un göbeğinde, kılık-kıyafet avına çıkan, iktidar ortağı meşru bir Partiyi kapatıp birçok siyasetçiyi siyasetten uzaklaştıran cuntacılar bütün bu fiillerin Türk Ceza Kanunu’nda bir karşılığı olmasına karşın bu güne kadar hala bir işleme tabi tutulmadılar.

Yapıp ettikleri zorbalıklar suç değilmiş gibi hayatlarına devam eden cuntacılar ellerini-kollarını sallayarak dışarıda dolaşıyor. Hiçbir şey olmamış gibi hayatlarını devam ettiriyorlar. Bu zorbaların mahvettikleri hayatlar da normale dönebilecek mi?

Eğer, adalet Türkiye’de gerçekten egemen olacaksa ve hukuk gerçekten üstün olacaksa Çevik BİR başta olmak üzere 28 Şubat’ta görev yapan bütün cuntacıların yargılanmasını istiyoruz.

 

Anadolu Platformu

Abı Hayat Vakfı – Elazığ, Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği – İçel, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı – İstanbul, Bağcılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – İstanbul, Bilgi ve Hikmet Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Adıyaman, Bilim Eğitim Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Gaziantep, Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı – Gaziantep, Çelikhan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Çelikhan / Adıyaman, Darende Güldeste Eğittim Kültür ve Sos.Yardımlaşma Derneği – Darende / Malatya, Elbistan Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Elbistan / Kahramanmaraş, Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği – İstanbul, Fidan Eğitim Sos. Sağlık Kültür Yardımlaşma ve Day.Derneği – Gaziantep, Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Van, Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği – Gaziantep, Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Malatya, Hanımın Çiftliği Eğitim Derneği (HAN-DER) – Malatya, İnsan Eğitim ve Yardımlaşma Derneği – Şanlıurfa, Çınar Eğitim Yardımlaşma Kültür ve Çevre Derneği – İstanbul, Kocaeli Gökkuşağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Kocaeli, Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği – Hatay, Meşale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Malatya, Maltepe Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Çevre Derneği – İstanbul, Mektep Eğitim Derneği – İstanbul, Nizip Eğitim ve Dayanışma Derneği – Nizip / Gaziantep, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği – Osmaniye, Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği – Reyhanlı / Hatay, Rıdvan Hoca Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı – Kahramanmaraş, Sebilay Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Alanya / Antalya, Şehreküstü İlim Kültür ve Dayanışma Derneği – Gaziantep, T.Tepe ve Ş.Fevzi Mah.Sos.Kül.Eğt.Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Malatya, Tecde Eğitim ve Kültür Derneği – Malatya, Umut Işığı Eğitim ve Kültür Derneği – İstanbul, Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği – Adana, Yankı Kültür, Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Erzurum, Genç Ufuklar Derneği – İstanbul, Başakder – Erciş, Bekader – İstanbul, Anadolu Öğrenci Birliği Derneği – İstanbul, İyilik Derneği – İstanbul, İrade Derneği – İstanbul, İlim ve Hikmet Vakfı – Kayseri, Erdemli İnsanlar Derneği – Tarsus / Mersin