21. Yüzyılın Büyük Günahı; Mültecilik

0
156

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerlerinde bu hafta “21. Yüzyılın Büyük Günahı; Mültecilik” konusu ele alındı.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerlerinin bahar dönemi altıncı semineri “21. Yüzyılın Büyük Günahı; Mültecilik” başlığı altında Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda yapıldı.

13 Nisan Cuma yapılan seminere Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan, komisyon üyeleri ve davetliler katıldı. Ömer Yıldız moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminerde konunun sunumu Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sever Işık tarafından yapıldı.

Sever Işık sunumunda insanoğlunun üç temel idrak düzeyinin olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bunun en alt düzeyi maddi yaşam düzeyimiz, ikinci idrak düzeyimiz hayal, üçüncüsü de akıl düzeyimiz. Aklın fonksiyonu ise kavramak. Gündelik hayatta insan çoğunlukla duyular düzeyinde algılar. Burada yaşamda kalmak için bir kısım ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız. Bunun bir üst düzeyi ise hayal etmektir. Bu düzeyde de hâlâ maddi düzeye bağımlıyız. En üst düzeyde de felsefi düşünce vardır. Bu düzeye ulaşan insan çok azdır.

Maddi yaşam düzeyi bütün insan varlığı için gereken düzeydir. Mülteci, hayatta kalmak için çabalayan kişidir. Mülteci yaşama tutunmaya çalışan kişidir. Demek ki burada bir kriz var. Sadece yaşamda kalma kaygısı güdülüyor. Bütün kodlarımız, genetiğimiz yaşamaya kodlanmıştır. Önce yaşamda kalmalıyım ki kendimi geliştirmeyi, kemale ermeyi düşünmeliyim. Yaşamda kalmak için birincisi mülk edinme, ikincisi de özgürlük gereklidir.  İnsanın kendisini geliştirmesi için mülk edinmesi ve özgürlük gereklidir.

Mülteci niçin bir coğrafyayı terk ediyor? Birincisi yaşamı tehlikededir. Zulme uğrama korkusundan sınırın dışına çıkıyor. Bir devletin tebası olarak doğan insan coğrafyasının sınırları dışına çıktığı zaman her şeyden mahrum oluyor. Yaşamdan mahrum kalma korkusu, mülkiyet ve özgürlük korkusu insanları mülteciliğe itmektedir.”

Sunumun ardından program soru-cevap kısmı ile devam etti. Öğretmen hasbihal seminerlerinin dördüncü oturumu soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz