“21. Asırda Ahilik”

0
258

Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANESİAD) Osmaniye Temsilciliği 13 Şubat Perşembe Günü “21.Asırda Ahilik” Konulu Seminer Düzenledi

Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği(ANESİAD) Osmaniye Temsilciliğince 13 Şubat Perşembe günü esnaf- işadamları ve diğer meslek grubundaki katılımcılara yönelik seminer düzenledi. “21.Asırda Ahilik” konulu seminerin konuğu Mersin KOSGEB Müdürü Danyal Peker’di.

Seminerde; 13-18.yy arasında Osmanlı öncesi ve Osmanlı döneminde birçok alanda ferdî ve toplumsal anlamda sosyo-iktisadî gelişmeye büyük etkisi olan Ahilik ile ilgili bugün hala esnaf ve iş hayatında derin izleri bulunan ve köklü geleneklerini yansıtan Ahiliğin ortaya çıkışı, Anadolu’da yer etmesine katkıları olan İbnül Arabi, Ahmet Yesevi, Sadrettin Konevi, Ahi Evran, Hacı Bektaşı Veli, Mevlana ve Şeyh Edebali’nin fikir ve çalışmalarından, bahsedildi.

Ahilik sisteminin temel amaçları söyle sıralandı:  Dürüst, namuslu üretken insanlar yetiştirmek. Fert ve toplum ihtiyaçlarını giderebilecek meslek ve sanat becerisi olan insan yetiştirmek. Gerektiğinde vatan savunmasında gönüllü insan yetiştirmek.

Bilim, kültür, sanat ehli, huzurlu bir hayatı sürdürecek erdemli insan yetiştirmek bu meslek ve insan yetiştirmenin vurgulandığı Ahilik Semineri sonrası çiğköfte ikram edildi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz