2020 Tercih Kılavuzumuz Yayınlandı

0
180

Eğitim Birimimizin hazırladığı 2020 Tercih Kılavuzumuz yayınlandı.

Eğitim Birimimizin hazırladığı 2020 Tercih Kılavuzumuz yayınlandı. Geleceğimizin mimarları olan gençlerimizin sahip oldukları yeteneklere göre bir alan tercih etmesini arzuladığımız kılavuzda öğrencilerimize katkı sunması beklenmektedir.

Bu minvalde Genel Başkanımız Muhammed Fatih Eren’in kaleme aldığı giriş yazısını sizlerle paylaşıyoruz;

“Sevgili gençler, elinizdeki bu kılavuz, lise eğitimini tamamlamış ortaöğretim öğrencilerine, üniversite tercih dönemlerinde rehberlik oluşturabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Eğitim öğretim hayatının önemli dönüm noktalarından olan bu süreçte iyi bir bölüm tercih etmek oldukça önemlidir. Bireyin kendi yetkinliklerini ve ilgi alanlarını bilmesi ve tanıması, tercih edeceği bölümle ilintili olmalıdır. Kendi alanında ortaya bir fark koymanın yolu, doğru bölümü kaliteli bir okulda okumaktan geçmektedir. Aynı şekilde büyük şehirlerde okumanın birçok avantajı bulunmaktadır. Öğrencinin kendisini farklı alanlarda geliştirebilme imkanının yanı sıra büyük şehrin sunduğu pek çok imkana da kolaylıkla erişilmektedir.

Geleceğimizin mimarları olan gençlerimizin sahip oldukları yeteneklere göre bir alan tercih etmesinin elzem olduğundan hareketle, bizler de Anadolu Öğrenci Birliği olarak tercih sürecini kolaylaştırmak ve öğrencilere bir katkı sunmak istedik.

Bu kapsamda elinizde bulunan bu kılavuzda Türkiye’de başarı sıralamasına giren ilk on üniversite, farklı puan sistemlerine göre sıralandı. En iyi araştırma üniversiteleri de unutulmadı. Son yıllarda açılan devlet üniversiteleri, sosyal sorumluluk ve gönüllülük çalışmalarının güçlü olduğu üniversiteler, dil eğitimine önem veren ve yurtdışı eğitim programlarının yoğun olduğu üniversiteler ön plana çıkarıldı. Sosyal bilimler, fen bilimleri, güzel sanatlar fakültelerini tercih edecek öğrencilerin sahip olması gereken temel yetkinlikler ve tercih edilebilecek bölümler, yapılan bilimsel çalışmalar ve raporlardan faydalanarak ortaya konuldu. Son olarak gelecekte daha çok tercih edileceği öngörülen mesleklere yer verildi. Bu kısımda yapay zekâ, yazılım, enerji sistemleri, kontrol ve otomasyon, tarım makinaları ve teknolojileri, havacılık ve uzay mühendislikleri sıralandı. Ayrıca ulaştırma ve lojistik, görsel iletişim ve tasarım, yönetim ve bilişim sistemleri, yeni medya, biyo informatik ve genetik bölümlerine yer ayrıldı. Kılavuzdaki bilgilerin bir kısmı bilimsel çalışmalara, verilere ve raporlara dayansa da diğer bir kısmı da ilgili bölümlerden mezun olan eğitimciler, öğrenci ve velilerin tecrübelerine dayanarak ortaya konuldu. Tüm bunlarla birlikte unutulmamalıdır ki;

‘İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.’ (Necm, 39)

Şimdiden muvaffakiyetler dileriz.”

2020 Tercih Kılavuzumuza erişebilmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.