2017 ANESİAD Fuarı Gaziantep’te Yapıldı

0
290

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD)’ın düzenlediği fuar ve konferans organizasyonu 12 ilden 80 firmanın katılımıyla Gaziantep’te yapıldı.

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD) tarafından 1-2 Nisan tarihlerinde Gaziantep Şirehan Otel’de yapılan 2017 ANESİAD Fuar ve Konferans organizasyonu yapıldı. Fuarda, 12 ilden dernek üyesi 80 firma stant açtı.

Açılışa Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, ANESİAD Genel Başkanı Ali Kılavuz, Müsiad Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar, Gaziantepli iş adamları Ahmet Ziylan ve Ökkeş Eruslu, firma sahipleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Fuarın açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından fuar alanı gezildi.

Fuar alanında basın mensuplarına bir açıklama yapan ANESİAD Başkanı Ali Kılavuz, Türkiye’nin dört bir köşesinden dernek üyesi esnaf, sanayici ve iş adamlarının Gaziantep’te buluştuğunu söyledi. Kılavuz, ANESİAD’ın Gaziantep’te düzenlemiş olduğu fuar ve konferans organizasyonunun olumlu geçtiğini belirterek, “Fuara ülkemizin 12 ilinden 80 civarında firma katılıyor. İnşallah toplumumuz adına ülkemiz adına hayırlı olur. Bu fuarla birlikte Gaziantep çevresindeki illerle birlikte senkronize olarak inşallah yoluna devam eder” dedi.

Fuarın akşam bölümünde ise protokol konuşmaları ve tecrübe paylaşımı sunumları yapıldı. Burada bir konuşma yapan ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar, “biz birlik ve beraberlik içince olunca taşeron terör örgütlerinin eliyle iş tutmaya çalışanların ülkemizde başarılı olamayacaktır” dedi.

ANESİAD Genel Başkanı Ali Kılavuz ise Türkiye’nin siyasal ve ekonomik anlamda kabuğuna çekilmesini isteyenler olduğunu belirterek, “Kendi toplumuna duyarlı bir işadamları birliğinin nasıl olduğunun gösterdik. Çünkü ülkemiz 2 yıldır ciddi bir abluka altında. Buna karşı hep birlikte olmamız gerekiyor. ANESİAD bu birlikteliği oluşturmak için var” dedi.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de insanlık tarihinin zor bir sürecine şahitlik edildiğini belirterek, “Dünya ekonomik olarak bir bunalımdan geçiyor. Bu bunalımın en ağır bedelini ödeyenler siyasi, askeri, ekonomik olarak geri kalmış İslam coğrafyası ödüyor. Bu durumdan kurtulup yeniden tarih sahnesinde var olmak için yeni bir sürecin arefesindeyiz. Tüm dünya mazlumlarının, geleceğe dair umudu olanların yüzünü döndüğü bir beldenin insanlarıyız. İnsanlığın umuduyuz. Bizim geçişte kurduğumuz medeniyetlerin kurucu unsuru, esnaflardır, sanatkârlardır. Yeni dünyayı yeniden biz kuracağız. Bunun öznesi adalet olacak, özgürlük olacak ve paylaşım olacak” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, “Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki altı başka zenginlik üstü farklı bir zenginlik. Bu coğrafya İslamın son kalesi olarak bayrağını yarıya indirdi ve o bayrak tekrar bu coğrafyadan yükselecek. 28 Şubatta en büyük darbe ekonomiye vuruldu. Her peygamberin bir mesleği vardır. Bizim peygamberimizin mesleği ise ticarettir.  Burada önemli olan ticaret, gelişmişlik, sanayi ile bu ümmetin kurtuluşudur” dedi.

Konuşmaların ardından tecrübe paylaşımı sunumuna geçildi. Tecrübe paylaşımı programına Ziylan Grup Onursal Başkanı Ahmet Ziylan konuk oldu.

Başarının Birinci Anahtarı Şikâyeti Terk Etmektir

Konuşmasına kendisini tanıtarak başlayan Ahmet Ziylan, 1935 Gaziantep doğumlu olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “1971 senesine kadar Gaziantep’te kaldım, ayakkabıcılık yaptım. Çıraklık, kalfalık, ustalık yaptım, en çok hatıralarım da bu yıllardadır. Kabuğuma sığmadım İstanbul’a taşındım. O zaman İstanbul’da sıradan bir ayakkabıcı iken çalışkanlık ve Allah’ın lütfüyle Avrupa’ya ve dünyaya kendimizi tanıtacak kadar bir yere geldik. Bunun için şöyle bir sırlama yapmak istiyorum. Önce ne yaparsak yapalım işimizi sevmemiz gerekiyor. Onun için önce sevgi diyorum. Sonra ilgi diyorum, son olarak da para. Sabır, sebat, kanaat. Başarının birinci şartının da çalışmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Hepimiz çok çalışmalarıyız. Çok şikâyet ediyoruz. Başarının birinci anahtarı şikâyeti terk etmektir. Şikâyeti bırakmazsan moralin bozulur, önce işimizi sevmemiz lazım. 1960 senesinden beri benim ağzımdan kimse şikâyet duymadı. İkincisi de şükür.

Başarının İkinci Basamağı Dürüst Çalışmaktır

Başarının ikinci basamağı çalışmak ama dürüst çalışmaktır. Biz Müslümanız, yalan söylemek yok diyoruz, yaptığımız işten karşı taraf memnun olmuyor. Bir defa yaptığımız işte kendimizi inandıracağız, güvendireceğiz. Marka budur işte. Halk arasında şöyle bir şey var; dalavere yaptı da köşeyi döndü. Dala vere yaparak köşe dönülmez. Döndü gibi gözükürse de sonu yoktur. Yaptığın işte hep kendine hâkim olacaksın. Nasıl yaparım da daha iyisini yaparım, nasıl yaparım da daha ucuzunu yaparım, hep bunun arayışını sürdürdüm” dedi.

Sunumun ardından ANESİAD’a yeni üye olanlara katılım belgeleri ve programa emeği geçenlere plaket verildi. Programın sonunda ise işadamı Mustafa Ersulu kısa bir tecrübe paylaşımı konuşması yaptı.

Fuarın ikinci gün organizasyonu sabah kahvaltısı ile başladı. Ardından stantlara geçilerek tanıtımlar yapıldı. ANESİAD Genel Başkanı Ali Kılavuz ve ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar tek tek stantları gezerek katılımcılara teşekkür ederek plaket takdim etti.

Organizasyonun öğleden sonraki bölümünde sektör toplantıları gerçekleştirildi. Toplantılara; Elektrik-Elektronik-Bilgi İşlem Sektörü, Eğitim-Yayın-Hizmet Sektörü, Tekstil-Deri ve Hazır Giyim Sektörü, İnşaat-Makine-Mobilya Sektörü, Toptan ve Perakende Sektörü ve Gıda Sektöründen firmalar katıldı.

Toplantıların ardından öğle yemeği yendi. Fuar organizasyonu Gaziantep şehir turunun ardından sona erdi.