20 Ekim 1991 – (Hakan Albayrak)

0
203

Yarın 20 Ekim. Türkiye, Ortadoğu ve bütün dünya için bir dönüm noktasını ifade eden iki önemli hadisenin 20`inci yıldönümleri.

Yarın 20 Ekim. Türkiye, Ortadoğu ve bütün dünya için bir dönüm noktasını ifade eden iki önemli hadisenin 20`inci yıldönümleri.

20 Ekim 1991 tarihli gazete haberlerine bakıyoruz; İspanya`nın başkenti Madrid`de toplanacak olan Ortadoğu Barış Konferansı`na kimlerin katılıp kimlerin katılmayacağı ile ilgili haberler ve spekülasyonlar var.

Milliyet, ABD Dışişleri Bakanı James Baker`in 8 aydır yüzbinlerce kilometre kat ederek Kahire, Kudüs, Amman, Şam, Riyad ve Tunus`ta Ortadoğu Barış Konferansı için temaslarda bulunduğunu hatırlatıyor. Ankara`nın esamesi okunmuyor. Türkiye, Filistin meselesinde zurnanın son deliği bile değil. Bir gün Türkiye`nin Filistin denince akla ilk gelen ülke olacağını söyleseniz kargalar bile gülecek…

Ama o gün Türkiye`de genel seçimler yapılıyor ve Filistin`i en önemli gündem maddeleri arasında sayan Refah Partisi parlamentoya girmeye hak kazanıyor. 17 yıl sonra Türkiye`yi Filistin meselesindeki en önemli aktör haline getirecek olan Recep Tayyip Erdoğan da milletvekili adayıdır, fakat `teknik bir sorun` yüzünden parlamentoya giremeyecektir. Takdir-i ilahi. 1994`te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilip Türkiye`nin başına geçmesini sağlayacak popülariteyi kazanabilmesi için öyle olması gerekmektedir. “One Minute” için…

20 Ekim 1991`de, önemi yıllar sonra anlaşılacak bir gelişme daha oluyor: Kayseri`de Furkan Doğan geliyor dünyaya. Mavi Marmara için geri sayım sessiz sedasız başlıyor.

20 sene sonra, bugün: Bütün dünya “One Minute” ve Mavi Marmara ile sarsılan dengeleri, Türkiye`nin geçirdiği değişimi ve İsrail`in yalnızlaşmasını konuşuyor. İsrail`in uydusu ola gelen Türkiye artık İsrail`in 1 numaralı muarızıdır ve bir zamanlar Türkiye`nin esamesinin okunmadığı Filistin`de artık ayyıldızlı albayraklar yükselmektedir.

Bârekallah.

 Yenişafak

———————————-
Hakan Albayrak
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Hakan Albayrak”]