Tunus’taki 25 Temmuz Darbe Girişimine Dair

0
265

Tunus’un, Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığı bir günün gecesinde Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in öncülüğünde uluslararası bir darbe girişimi yaşandı. Askeri yetkilileri yanına alan Kays, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını açıkladı. Ardından Meclis kapısına zincirler vurularak siyasi tutuklamalar başlatıldı.
Kuzey Afrika’da maalesef sular durulmuyor. Emperyalist güçler oluşturdukları vesayet güçleriyle İslam topraklarına müdahale etmeye devam ediyor ve asla vazgeçmiyorlar. Son dönemde ilk olarak 1992’de Cezayir’de uygulamaya konulan darbe, BAE ve Batılı devletlerin desteğiyle Mısır’dan sonra Tunus’a da model olarak ihraç edilmeye çalışılıyor.
Hatırlanacağı üzere aynı senaryolu darbe girişiminden Libya son anda kurtulabilmişti. Türkiye’de ise darbeciler hezimete uğratılmıştı.
Yapılan darbe girişimleriyle Müslüman ülkeler BAE vb. ülkelerin aracılığı ve finansal fonlamalarıyla diktatör yönetimlere teslim edilerek bağımsızlıkları engellenmeye ve sömürüye açık hale getirilmeye çalışılıyor.
Batılı devletlerin ve küresel şirketlerin coğrafyamızdaki kukla işbirlikçilerinin girişimlerinin başarılı olmaması için tüm uluslararası kuruluşları ve kamuoyunu duyarlı davranmaya, darbeye ve darbecilere karşı tutum almaya davet ediyoruz.
Bizler inanıyoruz ki;
25 Temmuz darbe girişimine karşı özgürlük, onur, adalet davasına inanan Tunus’un evlatları, teyakkuzda olacak, sorumluluklarına sahip çıkacak ve darbecilere fırsat vermeyecektir.
Vatanını, haklarını ve inanç değerlerini korkusuzca savunan Tunus’un yürekli evlatlarına
15 Temmuz’da darbecilere hak ettikleri dersi veren Türkiye’den selam olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz