“15 Temmuz Diriliş Destanı Sergisi” Açıldı

0
213

Elbistan Çınar-Der, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olayların yansıtıldığı fotoğraf sergisinin ilkini Anadolu Lisesi’nde açtı.

Elbistan Çınar-Der, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olayların yansıtıldığı fotoğraf sergisinin ilkini Anadolu Lisesi’nde açtı.

Çınar-Der, 15 Temmuz kahramanlarını anmak ve bu mücadeleyi genç neslin daha iyi anlamasını sağlamak için özel bir proje başlattı. Çınar-Der, Elbistan’daki liselerde 15 Temmuz akşamında tanklara ve silahlara karşı halkın gösterdiği dik duruşu sergileyen en güzel görüntülerle ve ardından başlayan demokrasi mitinglerinden karelerin yer aldığı fotoğraflardan oluşan "15 Temmuz Diriliş Destanı Sergisi" açtı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde açılan sergi içerisinde öğrencilere 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili sunumlar da yapılıyor.

15 Temmuz Diriliş Destanı sergilerinin startı, geçtiğimiz yıl yine Elbistan Çınar-Der tarafından yapılan Gençlik Buluşmaları adlı organizenin de ilk başladığı okul olan Elbistan Anadolu Lisesi’nden verildi. Sergi öncesinde öğrencilere Çınar-Der gönüllülerinden Ahmet Çetin tarafından 15 Temmuz sürecine ilişkin kapsamlı bir sunum yapıldı. Sunumunu sinevizyonla da destekleyen Çetin, 15 Temmuz’dan gençler ne anlamalı, 15 Temmuz’u nasıl yorumlamalı ve 15 Temmuz gibi darbe süreçlerini oluşturan ve besleyen nedenlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öğrenciler, sunumun ardından sergideki fotoğrafları inceledi. Tankın önüne yatan, üstüne çıkan vatandaşla, kamyon kullanan başörtülü bayanın da yer aldığı fotoğraf karelerinin hikâyeleri, Çınar-Der görevlilerince öğrencilere anlatıldı.

Şu ana kadar dört lisede yapılan ve Elbistan'da bulunan tüm liselerde ikişer gün sürecek şekilde hazırlanan 15 Temmuz Diriliş Destanı fotoğraf sergisi ve seminer programı devam edecek.