Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği 15 Temmuz Diriliş Destanı Fotoğraf Sergisi Açıldı

15 Temmuz Diriliş Destanı Fotoğraf Sergisi Açıldı

0
15 Temmuz Diriliş Destanı Fotoğraf Sergisi Açıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi içinde “15 Temmuz Diriliş Destanı” isimli fotoğraf sergisi açtı.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Anadolu Ajansı ve Anadolu Öğrenci Topluluğunun katkılarıyla Gaziantep Üniversitesi içinde “15 Temmuz Diriliş Destanı” isimli fotoğraf sergisi açtı.

3 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilen açılışa Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, rektör yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Serginin açılış konuşmasını Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür yaptı. Prof. Gür, konuşmasında her milletin kader anlarının olduğunu, 15 Temmuzun da milletimizin kader anı olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Her milletin kader anları vardır ve milletler bu kader anlarında dik duruşları ve boyun eğişleri ile geleceklerini tayin ederler. Bizim milletlimiz de yıllarca boyunduruk altında yönetilirken, ‘bunlara istediğimizi yaptırırız, onları Ortadoğu coğrafyasının bekçisi yaparız, istersek de o bekçiyi döveriz’ diyorlardı. Bu anlayış 15 Temmuzda değişti. Millet onları şaşırttı. Halk, modern silahlara karşı imanı ve cesaretiyle egemenliğine sahip çıktı.

Allah, 15 Temmuz gecesi birlik ruhu verdi bizlere. O gece parti, mezhep, ayrımcılığı yapmadan söz konusu şey vatan olunca meydanlara döküldüler.  O gecenin sonunda bazıları tribünlerde kutlamalar beklerken, sabahında özür beyan etmeye başladılar. Çünkü karşılarında dimdik duran bir millet vardı. Bu millet nasıl ki Haçlı Seferlerine karşı durduysa onların da karşısında durdu. 15 Temmuz için birileri ‘oldu, bitti, geçti’ diyebiliyor. Biliyoruz ki, başarılı olsaydılar 10 bin insan stadyumlarda infaz edilecekti. Bu millete boyun eğdiremezsiniz.”

Yeniden Tarih Sahnesine Çıkmamız Lazım

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de programda bir konuşma yaptı. Aldemir şöyle konuştu:

“Hayatlarını bu milletin birliği, beraberliği, adaletin, merhametin bu topraklardan tüm yeryüzü coğrafyasına taşınması için ortaya koyanlara selam olsun.

Rabbimiz Allah yolunda ölenlerin diri olduğunu bildiriyor. 15 Temmuz, 1915’in ikinci muharebesi, yarım kalmış hesapların görülme günüydü. Eski Türkiye’nin, emperyalistlerin bu topraklarda uzantılığını sürdürenleriyle, tarih sahnesine yeniden çıkmak isteyenlerin kavgasının gün yüzüne çıkan yönüydü. Darbe severler bu işi birlikte planladılar, sessizce izlediler. Tanklar ortaya çıkınca alkışlayanlar oldu. Dostunu düşmanını birbirinden ayırt edemeyenler tarih sahnesinde var olamazlar.

Darbe girişimi başarısız olunca ihanet şebekeleri aramızda dolaşmaya başladı. Meydanlar bu yeni milletin üniversiteleri oldu. Buralar adaletin, özgürlüğün, merhametin tüm coğrafyaya yayıldığı bir merkeze dönüştü. Fiili işgal girişimini bertaraf ettik. Soyut işgal girişimleri devam ediyor. Onun için eğitimde, kültürde, sinemada, televizyonda bunu dünyaya anlatmamız lazım.

Bu eğitim müessesesindeki gençlerin alanında dünyanın en iyileri olup yeniden tarih sahnesine çıkmamız lazım. Tüm mazlum halkaların yüzünü bu topraklara döndüğü şu günlerde burada yaşamış olmamızın sorumluluğunu yerine getirmemiz gerekir. Bu millet için, adalet için, şehitlerin varlığına şahit olmak için buradayız, hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından 200 fotoğrafın bulunduğu sergi açılarak öğrencilerle birlikte gezildi.

Gaziantep Üniversitesi kampüs içinde açılan sergi 3-4 Ekim tarihlerinde açık olacak.