Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Kadın ve Aile Derneği 13.Anadolu Buluşmaları AKADDER Çalışmaları

13.Anadolu Buluşmaları AKADDER Çalışmaları

0
13.Anadolu Buluşmaları AKADDER Çalışmaları

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmaları platforma bağlı birimlerin teşkilat toplantılarına da ev sahipliği yaptı.

05-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında “İslam Dünyası: Birliktelik Modeli&Gelecek Perspektifi” üst başlığı altında yapılan sempozyumda Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) tarafından çeşitli toplantılar gerçekleştirildi.

Sempozyum süresi boyunca AKADDER tarafından gerçekleştirilen faaliyetler şöyle;

İllerle ayrı görüşmelere toplamda 45 farklı ilden Akadder temsilcileri ve gönüllüleri katıldı. Toplantılara Akadder Yönetim Kurulu ve Genişletilmiş istiare üyeleri başkanlık etti. Toplamda altı farklı toplantı ile gerçekleştirilen il buluşmalarında ortak gündem maddeleri konuşuldu. EKE, Ortaöğretim, Yaz okulu, Yetim, Mülteci gibi ortak konular ele alınırken yıl içinde bu konularla ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi. Çalışmaların eksik olduğu illerde başlatılması için adımlar atıldı.

Mülteci Çalışmaları toplantısında, bu alanda faaliyet gösteren il temsilciliklerinden kadın ve erkek temsilciler katıldı. Reyhanlı, Hatay, Gaziantep, Kilis, Ankara gibi mülteci çalışmalarında belli aşamalar kat etmiş iller tecrübelerini henüz çalışma yapmamış illere aktardı. Ayrıca bu çalışmaların devlet destekli projelere dönüştürülmesi için bilgiler aktarıldı, izlenecek yollar ilgililere anlatıldı. Suriyeli, Afgan, Iraklı birçok mültecinin yardım ihtiyaçlarının yanı sıra eğitim faaliyetleri için de çalışmalar yapılması gerektiğinin vurgusu yapıldı.

İl temsilcileri değerlendirme toplantısı sempozyumun son günü yapıldı. İllerden gelen temsilcilerimizle programın içeriği, verimi ve yapılan toplantıların içerikleri tartışıldı. Özellikle Akadder olarak yapılan toplantılardan verim alındığı ve daha sık yapılması gerektiği konuşuldu. Sempozyumun hazırlık aşamasında neler yapıldığı, arka planda yapılan çalışmaların zorluğu anlatıldı. Beş gün boyunca yapılan programdan alınan bilgilerin il temsilcileri tarafından kendi illerine ulaştırması ve uygulamaya geçmesi önemli bir husus olarak belirtildi.

Akadder tanışma toplantısı yaklaşık yüz kadının katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya her şehirden birden fazla Akadder gönüllüsü katıldı. Toplantının başında Akadder’i ve yaptığı çalışmaları anlatan geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda özellikle geçen yılın değerlendirmeleri yer aldı. Gelen katılımcılar tek tek söz alarak kendilerini tanıttı. Sonrasında ise Semin Güler iletişim/aile içi iletişim konulu bir sunum gerçekleştirdi. Genel itibariyle verimli bir toplantı gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.