11. Öğretmen Sempozyumu Gaziantep’te Başladı

0
268

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu “Eğitim Felsefemiz” üst başlığıyla Gaziantep’te başladı.

Sempozyuma ait videoları izlemek için tıklayınız.

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılan sempozyuma ülkemizin 60 ilinden 500 öğretmen katılıyor. İki gün sürecek sempozyumda birçok eğitimci, yazar ve akademisyen tebliğ sunacak.

Sempozyumun açılışı 5 Nisan Cumartesi günü Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Açılışa; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Nezir Gül, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ve davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasını Anadolu Platformu Öğretmen Birimi Başkanı Saim Dursun gerçekleştirdi. Dursun, konuşmasında Anadolu Platformu olarak bugüne kadar 10 öğretmen sempozyumu gerçekleştiklerini belirterek; “Bu sempozyumla öğretmenlerine kariyerlerinde kolaylık sağlamaya çalışıyoruz. Bu sempozyuma ülkemizin değişik şehirlerinden katılımcılar geldi. Daha önce gerçekleştirdiğimiz 10 sempozyumu kitaplaştırdık ve milli eğitim camiasıyla paylaştık. Bu coğrafyada yaşayan bizler birçok devlet kurmuşuz. Son olarak Osmanlı medeniyeti ile günümüze kadar gelmişiz. Ancak Batı medeniyetinin yükselişi ile dengeler bozulmuş ve kendi bakış açımız da değişmiştir.

Tarih boyunca bütün medeniyetler ortak değerlerden bir kısmını almışlar, bir kısmını reddetmiş ve bir kısmını yenileyerek hayata geçirmişlerdir. Felsefesi olmayan medeniyetler asla girdaptan kurtulamazlar. Düşünce olmadan, eğitim olmaz prensibi ile güçlü bir eğitim felsefesi diyoruz. Yerli, eşitçi ve dayanışmacı bir eğitim istiyoruz. Kişilik sahibi, yerli değerlerimize bağlı, yabancı değerlere açık bir felsefe planlıyoruz” dedi.

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir de; “ Değerlerimizden kendi kadim hikayelerimizden koptuğumuz dönemler oldu. Dünyaya yeni bir eğitim paradigmasının çıkması için vakit gelmiş de geçiyor da. Biz değil Müslümanların, Gayri Müslimlerin bile umuduyuz. Hepimizin yaşadığı acılar var. Artık acılarımızı yan yana sıralamaktan çok burada çözüm bulmalıyız ve bir çıkış elde etmeliyiz. Akılla, irfanla, fenle yeniden inşa edilme vakti gelmiştir. Camililerimizi, okullarımızı ve şehirlerimizi yeniden inşa etmek için yan yanayız” dedi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ise eğitim felsefesinin her toplumun meselesi olduğunu vurgulayarak; “Eğitim felsefesinin her toplumun meselesi olduğunu düşünüyorum. Ne ekersek onu biçeriz. Aynı zamanda evlatlarımızın dünyada ve ahrette mutluluğu için en donanımlı ve en güzel eğitimi vermek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Hepimizin derdinin insan yetiştirmek, en önemlisi de iyi bir insan yetiştirmek olduğunu çok iyi biliyorum. Hepimizin gözbebeği olan evlatlarımızın ruhlarının tam anlamıyla doyuma ulaşması çok önemli. İnsan yetiştirirken hepimizin sorumluluğu var. Öğretmenlerimizin eğitimli ve yetenekli olması büyük bir avantaj ve geleceğin öğretmen adayları için büyük bir şans” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Nezir Gül de; “Öğretmenlerimizin; bizim toplum olarak en temel gayelerimizden biri olan hayatın güzel yanlarını kendine örnek alan, her türlü yanlış ve çirkefliklere karşı direnç gösteren, birer arkeolog edasıyla öğrencilerini evlat edinen, özlemini çektiğimiz neslin yetişmesine özne olduklarını biliyorum” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise; “Bizim en büyük sermayemiz neslimizdir. Eğer bir toplumu inşa etmek istiyorsanız, insan kaynaklarını geliştirmek zorundasınız. İslam devletlerinde eğitim baş faktördür. Selçuklular bugünkü konumuz olan eğitimin temelini oluşturan Nizamiye medreselerini kurarlar. Nizamiye Medreseleri’nin ne olduğunu merek ederseniz yetiştirdiği meyvelere bakın. İlk meyvelerinden biri İmam-ı Gazali’dir.

Eğitim sayesinde dünyaya kök salabilmek için eğitimli fertlere ihtiyacımız var. Gücünüzü kaybederseniz güçlüleri taklit edersiniz. Biliyorum sevgili öğretmenlerim sizin de sıkıntınız var. Unutmayalım ki son süreçte neslimizi heba ettik. FETÖ’nün yaptığı en büyük alçaklık bu ülkenin gelecek sermayesi olan en zekilerini alarak yok ettiler. Biz istediğimiz kadar yer altı ve yerüstü kaynaklarımızla övünelim. Gücümüzü, birliğimizi koruyarak tekrar geleceği inşa etmek zorundayız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün tarafından “Eğitim Felsefemiz, Yönlendirici Temel Değerler” başlıklı sunum yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz