11. Anadolu Buluşmaları Başladı

0
196

11. Anadolu Buluşmaları “İslam Dünyasında Temel Sorunlar (Şiddet, Mezhepçilik ve Darbeler)” başlığıyla Ankara Kızılcahamam Çam Otel’de başladı.

Anadolu Platformu’nun düzenlediği 11. Anadolu Buluşmaları, Hafız Murat Aslan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle 23 Ağustos Salı akşamı Ankara Kızılcahamam Çam Otel’de çok sayıda davetlinin katılımıyla başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Anadolu Platformu tanıtım filminin izlenmesine geçildi.

Daha sonra hoşgeldiniz konuşmasını yapmak üzere kürsüye Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar geldi. Kılıçparlar konuşmasının başında, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından vurularak ağır yaralanan ve 23 Ağustos Salı günü İstanbul Haseki Hastanesi’nde şehit olan Ramazan Sarıkaya için salondaki davetlilerden birer Fatiha okumalarını istedi. Kılıçparlar, programın içeriğine dair kısa bilgi verdikten sonra programda emeği geçen Anadolu Platformu’nun bileşenlerine teşekkür etti.

Gazi Kılıçparlar'ın hoşgeldiniz konuşması:

Gazi Kılıçparlar'ın ardından, “İslam Dünyasının Serencamı” adlı açılış seminerini yapmak üzere Anadolu Platformu başkanı Turgay Aldemir kürsüye geldi. Aldemir konuşmasına salondakileri selamlayarak başladı ve daha sonra ülkemizde son dönemlerde artan terör olaylarına değindi, olayın küresel boyutuna dikkat çekti.

Dünyada İslamofobi, kaos, çatışma ve fitne gibi büyük tehlikeler yaşandığının altını çizen Aldemir, “dünyadaki bu tehlikelere karşı hepimizin ortak akılla, basiretle ve hikmetle hareket etmesi büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Aldemir mezhep ve cihat konusuna da değinerek şunları dile getirdi: “Mezhebî farklılıklar, İslam kültür ve medeniyetinin birer zenginliğidir. Önemli olan her zaman vahdetin muhafaza edilmesidir.

Mezhebi, meşrebi, anlayışı ne olursa olsun diğerinin mezhebini, meşrebini, anlayışını batıl olmakla itham eden ve kardeşini küfür ile suçlayan bir zihniyet İslam’ı temsil edemez.

Mezhebine, fikrine ve anlayışına uymayanı tekfir ederek öldürmeyi, hiç kimse cihat olarak tarif edemez. Cihat; terörün, vahşetin ve öldürmenin değil; her şeyden evvel hayat veren hakkı batıldan ayıran, diriltici bir gayretin, fitneyi bertaraf eden bir mücadelenin adıdır.

Bugün, Müslümanların fiili cihadın dışında topyekûn başvuracağı en büyük cihat; yanlış din algısına, cehalete, taassuba, ırkçılığa, fitne ve tefrikaya karşı hâsılı tüm soyut ve fiili işgallere karşı yapacakları cihattır.”

Anadolu Platformu başkanı Aldemir konuşmasında tefrika konusu ve 15 Temmuz darbe girişimi hakkında da katılımcılara bilgi verdi ve son olarak gençlere hitap etti. Aldemir gençlere seslenerek “apaçık bir şekilde karşımızda duran düşmanlarımıza karşı, hem fikri hem de fiili cepheler oluşturmalıyız” dedi.

Aldemir’in seminerinin ardından selamlama konuşmasını yapmak üzere alkışlar eşliğinde Prof. Hayrettin Karaman Hoca kürsüye geldi ve “Anadolu Platformu’nun fedakâr insanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

AlHiwar TV Koordinatörü Dr. Azzam Temimi ise, “şu anda aranızda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum” diyerek selamlama konuşmasına başladı. Temimi, “15 Temmuz darbesi, bir darbe olmanın ötesinde İslam dünyasına bir darbe vurma girişimiydi” şeklinde konuştu. Temimi ayrıca “15 Temmuz darbe girişiminde kanlarını canlarını İslam ümmeti için feda edenlere Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

Temimi’den sonra kürsüye Hür Akademisyenler Derneği başkanı, Gaziantep Üniversitesi rektörü Prof. Ali Gür geldi. Gür, “Allah insanlara farklı fırsatlar verir. Ancak şunu da söyleyelim ki fırsatların kazası yoktur. Allah’a şükür ki, Anadolu insanı bu fırsatı iyi değerlendirdi” diye konuştu.

Gür’den sonra kürsüye gelen Suriye’nin eski Tarım Bakanı ve Suriye Geçiş Hükümeti’nde Savunma Bakanı olan Assad Mustafa, “aranızda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Burada bulunmayı gerçekten çok istiyordum. Turgay kardeşim bana bu fırsatı sundu. Kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Assad Mustafa, 15 Temmuz darbesinin arkasında uluslararası güçlerin bulunduğuna dikkat çekti. Mustafa son olarak “Halep kuşatmasının kırılmasında 15 Temmuz direnişi ilham kaynağı olmuştur” dedi.

Muş Alparslan Üniversitesi rektörü Ahmet Fethi Polat da kürsüye gelerek kısa bir selamlama konuşması yaptı ve Anadolu Platformu’nu bu tür etkinlikler yapması için Muş’a davet etti.

15 Temmuz şehitleri ve gazileri için İstanbul Eyüp’ten yürüyerek 12 günde Ankara'ya gelen İbrahim Çolak da salondaydı. Çolak, kürsüye gelerek bir konuşma yaptı ve “bir ve beraber olursak bizi yenecek güç yoktur, beraberken güzeliz” dedi.  Çolak, tarafını belli etmek için daha önce de Rabia Yürüyüşü yaptığını belirterek yanında bulunan iki bayraktan birini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vermek istediğini söyledi.

Çolak’ın selamlama konuşmasının ardından program sona erdi.