10. ANADOLU BULUŞMASI 100 YILLIK MUHASEBE VE YENİDEN İNŞA TEŞEKKÜR…

0
183

Anadolu Platformu’nun Ankara-Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği “100 Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa” başlıklı 10. Anadolu Buluşması 25-30 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşti.

Türkiye genelindeki Platform’a üye yaklaşık 70 farklı dernek ve vakıftan toplam 1150 kişinin katıldığı ve yoğun ilginin olduğu program basının da gündeminde yer aldı.

Salı günü başlayan program, tanıtım filmi ile başladı ve açılış konuşmasını Anadolu Platformu Yönetim Kurulu başkanı Turgay ALDEMİR yaptı. Aldemir, Açılış Seminerinde “Niçin 100 Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa?” konusunu ele aldı. Tertip heyeti adına Anadolu Platformu teşkilat başkanı Gazi KILIÇPARLAR, AKADDER adına Rabia ALDEMİR, İstanbul sorumlusu İlknur VATAN, Van bölgesi sorumlusu Feyza YAŞAR, AÖB adına Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden Muhammed GÜCER, Ankara Şehir ve Medeniyet Derneği adına Altan ÖZKANLI, Bingöl Üniversitesi Rektör Yrd.  Prof. Dr. Ekrem ATALAN, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ali GÜR, Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif SELVİ, Anadolu Platformu YİK üyesi Salih AKVERDİ, Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan KAYAN Hoca selamlama konuşmalarında bulundular. 

100 Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa Programının alt başlıklarında ise; Dünyanın Son Yüzyıllık Muhasebesi, İslam Dünyasının Son Yüzyılı, 5. Yılında Arap Devrimlerinin Muhasebesi; Türkiye’nin Yüzyıllık Muhasebesi çerçevesinde ise; İdari ve Siyasi Yapı, Sosyal ve Kültürel Yapı, Sanat ve Edebiyat, İslamcılığın Serüveni ele alındı. Yeniden İnşa başlığı altında ise Yeni Dönem, Yeni İnşa, Yeni İslami Hareket başlıkları birbirinden değerli sunumcular tarafından ortaya konuldu.

Her gün iki oturum ve bir hasbihal tarzında yapılan programın ilk hasbihalinde Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dönemindeki hükümette Kalkınma Bakanı olan Yahya Hamid ve aslen Filistin'in el-Halil şehrinden olan ve hâlen İngiltere'nin başkenti Londra'da siyaset bilimcisi olarak orada Liberty adlı bir gönüllü insan hakları kuruluşunun ve el Hivar TV’nin müdürlüğünü yürüten Azzam Temimi gerçekleştirdiler.

İkinci gün hasbihalinde Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan KAYAN Hoca İslami Mücadelede Sorumluluklarımız başlığını ele alan ve gönüllere hitap eden bir konuşma yaptılar.

Üçüncü gün hasbihalinde açıklık, şeffaflık ve katılımcı meşveret ilkelerini esas alan Anadolu Platformu’nun yönetim kurulu yer aldı ve Platform’un çalışmaları ile ilgili değerlendirmeler yapılıp genel bilgiler paylaşıldıktan sonra salondan gelen yazılı ve sözlü sorulara cevaplar verdiler.  

Dördüncü gün hasbihalinde ise Anadolu Platformu yönetim kurulu üyesi ve tarihçi yazar Hüseyin ÖZHAZAR ilgilileri ile 100 yılı ele alan ve uzun bir söyleyişide bulundular.

10. Anadolu Buluşmasının son hasbihalini ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet GÖRMEZ beyefendi gerçekleştirdiler.

Sonuç bildirisinin okunduğu 10. Anadolu Buluşması “100 Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa” programı gerçekleştirilen yüzü aşkın değerlendirme, komisyon, teşkilat, il ve bölge kaynaştırma toplantılarının ardından sona erdi.

Altı gün süren programa katkı sunan başta alanında uzman çok değerli konuşmacılara, Türkiye’nin dört bir tarafından aileleri ile katılan onlarca sivil toplum yönetici ve üyelerine, Anadolu Öğrenci Birliği yönetici ve öğrencilerine, AKADDER yönetim kuruluna ve değerli üyelerine, EKE komisyonunun çalışanlarına, ANESİAD ve İYİLİKDER’in saygıdeğer yöneticilerine ve gönüllülerine, Anadolu Platformu’nun 81 vilayette örgütlenmesi ile ilgili yoğun gayret içerisinde bulunan kıymetli teşkilat sorumlularına ve son olarak programın gerçekleşmesinde yoğun katkılarını esirgemeyen Tertip Heyetine teşrif ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

10. Anadolu Buluşması “100 Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa” programının başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederiz.

ANADOLU PLATFORMU

YÖNETİM KURULU