1. Oturum: Dünden Bugüne Değişmeyen Değerlerimiz

0
491

“Değerler ve Desenler” sempozyumunun 1. oturumunda konuşan gazeteci Kemal Öztürk, “Cesur sorular soran, merak eden, sorgulayan, içinde bulunduğu toplumu, ülkeyi ve dünyayı keşfetmeye çalışan çocuklara ihtiyacımız var” dedi.

21 Nisan 2018 Cumartesi günü Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Cengiz Andiç Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda başlayan “Değerler ve Desenler” sempozyumunun 1. oturumu “Dünden Bugüne Değişmeyen Değerlerimiz” üst başlığıyla yapıldı.

Gazeteci Fadime Özkan’ın moderatörlüğünü yaptığı 1. oturum, AKADDER Genel başkanı Rabia Aldemir’in sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştirmesinin ardından başladı.

1. oturumda; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan “Şahsiyet Sahibi Olmada Esma’nın Yol Gösterciliği”, Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar “Değer Üreten ve Koruyan Bir Ocak: Aile”, gazeteci yazar Kemal Öztürk ise “Ortak Geleceğin Bugünkü Mimarları: Gençlerin Katkısı” başlıklı birer sunum yaptı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Allah’ın esması üzerinden kadim değerlerimizi anlatarak başladığı sunumunda şunları dile getirdi: “Değer ve desen ilişkisi için fon figür, teori pratik, somut soyut, iman amel ilişkisi de diyebiliriz. Buradaki asıl soru değerden desene mi yoksa desenden değere mi gideceğimiz sorusudur? Kadim olan bu soru için kutsal kitabımız açık ve net olarak bize bir yöntem sunar. Değerlere ulaşmada bize yol göstermesi için bu değerlerin sahibi Allah’ın Esma’ül Hüsna’sına bakarız.”

Gürcan, hatasızlık modelinin sadece Allah’a mahsus olduğunu belirterek, “Bugünü ertelemeyin. ‘Yarın olsun bakarız’ demeyin. ‘Parka yarın gideriz’ dediğiniz zaman çocuk için o an azap olur. İnsanın isteği hiç bitmez. Belki ölüm yatağındayken bile istek devam eder. Çünkü o onun yaradılışında var. Daha çok bilimsel çalışmalar yapmalıyız. Kendimizi daha iyi düzeltebildiğimiz oranda birleşeceğiz diye düşünüyorum. Ortak değerler üretmeliyiz” dedi

Anadolu Platformu Teşkilat başkanı Gazi Kılıçparlar ise sunumunda değer üreten ve koruyan bir ocak olan ailenin toplumdaki rolü üzerine bilgiler aktardı.

Kılıçparlar, “Ailemiz bizim gücümüzün merkezindeki konum, bireyin kişiliğinin inşasının başladığı yer ve toplumun yapı taşıdır. Aile denen mefhumu dışarıda bırakarak, mücadele sahasından kimlik ve kişilik olarak geri çekerek koruyamayız. Ailede en önemli husus, paylaşabilen fertler yetiştirebilmektir. Bireyin insan olarak kurduğu en önemli yapıdır aile…” şeklinde konuştu.

Gazeteci yazar Kemal Öztürk ise toplumda ailenin öneminden söz ederek, İslam dünyasında yüksek bilim adamları ve yüksek buluş yapan insanlar yetiştirmek gerektiğini söyledi.

Çocuk yetiştirme konusunda zaman zaman hataların yapıldığına değinen Öztürk şunları söyledi: “Genel olarak bir şeyi fark ettim. Daha cesur sorular soran, merak eden, gezen, itiraz eden, sorgulayan, daha fazla içinde bulunduğu toplumu, ülkeyi, dünyayı keşfetmeye çalışan çocuklara ihtiyacımız var. Bunu, zihninin tamamını FETÖ, IŞİD veya El Kaide gibi örgütlere teslim eden çocuk ve ailelerden fark ediyorum. Bütün terör örgütleri aynı mantıkla hareket ediyor. Bütün örgütler küçük yaşta çocukları alır, onların zihinlerini yıkar, sonra bir robota dönüştürürler.

Sorunun kaynağında aile ve çocuğun yetiştirilmesi mi var? O zaman ona yönelik bir politika geliştirmemiz gerekiyor. Bu konuda sadece bakanlık değil, bizim de bunu yapmamız gerekiyor. Bizim çocuklarımız Allah’a şükür bu terör örgütlerine belki üye olmuyorlar. Ama bizim çocuklarımızın da neden dünyada ses getirecek çocuklar olmadığı konusunda kendimizi sorgulamamız gerekiyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz